1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Güneş Enerjili Bisikletiyle Dünyayı Geziyor
Güneş Enerjili Bisikletiyle Dünyayı Geziyor

Güneş Enerjili Bisikletiyle Dünyayı Geziyor

İsviçreli gezgin Brandenberger, dünya turu kapsamında 10 bin 661 kilometre yol kat ederek Yozgat'a ulaştı

A+A-

İsviçreli gezgin David Brandenberger, güneş enerjili bisikletiyle çıktığı dünya turunun Türkiye durağında Yozgat'ta mola verdi.

Güneş enerjisiyle çalışan bisikletiyle 10 aydır yollarda olduğunu belirten 46 yaşındaki Brandenberger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyayı çevreye zarar vermeden dolaşmak amacıyla üstü güneş panelleriyle kaplı 4 metrelik römork dizayn ederek 3 tekerlekli bisikletine bağladığını anlattı.

David Brandenberger, yolculuğu boyunca Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret ettiğini söyledi.

Geçen yıl temmuz ayında başladığı yolculuğu sırasında gezdiği ülkelerin ve dolaştığı bölgelerin fotoğraflarını çektiğini aktaran Brandenberger, temel ihtiyaçlarını karşıladığı malzemelerini bisikletine monte ettiği römorkta taşıdığını dile getirdi.

Bugüne kadar yaklaşık 10 bin 661 bin kilometrelik yol katettiğini bildiren İsviçreli gezgin, "10 aydır yollardayım, dünya turuna çıktım. Normalde gözlükçülük yapıyorum, ancak dünyayı dolaşma fikri beni çok mutlu ediyor. Buradan Çorum'a gideceğim. Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan üzerinden geldim ve şu anda Türkiye'yi dolaşıyorum. Gidebildiğim yere kadar devam edeceğim. Uzakdoğu, Çin'e ve umarım Avustralya, Güney ve Kuzey Amerika'ya kadar sürecek. Ne kadar devam edeceğimi ya da ne kadar uzağa gideceğimi bilmiyorum." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler