1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hem Evinin Hem De İşinin 'Kaptanı'
Hem Evinin Hem De İşinin Kaptanı

Hem Evinin Hem De İşinin 'Kaptanı'

Dağ köyünde geçen çocukluğunda kurduğu denizci olma hayalini, gelin gittiği Didim'de sahibi olduğu tekne ile gerçekleştiren kadın girişimci, üyesi olduğu meslek örgütünün de "kaptanlığını" yapıyor

A+A-

Küçük yaşlardan beri kurduğu denizci olma hayalini evlendikten sonra gerçekleştiren Ayfer Kamacı, hem sahibi olduğu gemi teknesinin hem de bağlı bulunduğu meslek örgütünün "kaptanlığını" üstlenerek bu mesleği kadınların da yapabileceğini kanıtladı.

Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde dünyaya gelen 48 yaşındaki Kamacı, ailesine ait hayvanları güderek ve halı dokuyarak geçirdiği çocukluk yıllarında, denizci olma hayalleri kurmaya başladı.

Lise eğitimi sırasında gemi kaptanlığı okuma hedefiyle üniversiteye hazırlanan Kamacı, ailesinin evlendirme kararıyla hayalini gerçekleştiremedi.

Didim ilçesinde hayvancılık yapan Erdal Kamacı ile hayatını birleştiren Kamacı, yıllar sonra karşısına çıkan fırsatı değerlendirerek "kaptan şapkası" giyebildi.

Sahibi olduğu tur teknesinde AA muhabirine açıklama yapan Ayfer Kamacı, çocukluk hayalini unuttuğu sırada, bir müşterilerinin borcuna karşılık teknesini vermeyi teklif etmesiyle büyük heyecan duyduğunu söyledi.

Eşinin bu tekneyi satarak geliriyle çocuklarını okutmak istediğini, kendisinin ise bu tekneden ekmeklerini çıkarabileceklerini söylediğini aktaran Kamacı, "Sonunda ikna ettim ve tekneyi satmak yerine kendimiz işlettik." dedi.

Tekneyi aldıktan sonra İzmir'de gemi kaptanlığı kursuna yazıldığını dile getiren Kamacı, ehliyetini aldıktan sonra kaptan şapkasını taktığı, mavi-beyaz kıyafetleri giydiği günü hiç unutmadığını dile getirdi.

Üniversite diplomasını da aldı
Altınkum İskelesi'nde demirli 80 kişi kapasiteli teknesiyle turistleri tekne turuna çıkarttığını anlatan Kamacı, tek eksiği olan İngilizce'yi de daha sonra öğrendiğini ifade etti.

Gemi kaptanlığı hayalini gerçekleştirdikten sonra üniversite hayalini de bırakmadığını belirten Kamacı, "35 yaşında yeniden sınavlara hazırlandım. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Seyahat Yönetmeliği Bölümünden mezun oldum." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler