1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Her Türlü Tehdide Karşı Dimdik Ayaktayız
Her Türlü Tehdide Karşı Dimdik Ayaktayız

Her Türlü Tehdide Karşı Dimdik Ayaktayız

Darbe girişimin ilk anından itibaren meydanlarda olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, demokrasi nöbetinin 9. gününde Konyalıları bu kutlu mücadelede gösterdikleri kararlılıktan dolayı tebrik etti.

A+A-
15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ilk anından itibaren meydanlarda olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, demokrasi nöbetinin dokuzuncu gününde de Mevlana Meydanı’ndan Konyalılara bir araya geldi.
Meydanda toplanan on binlere seslenen Başkan Akyürek, “Konya’da gönüller bir, Konya’da coşku devam ediyor. Bu coşku milli irade coşkusu, bu coşku hakkın ve adaletin tesis edilmesi coşkusu. 9 gündür nöbetteyiz. Bu nöbet kutsal bir nöbet, bu hak bir davada bir duruş göstermektir. Memleket davasında, millet davasında, istiklal mücadelesinde ben de varım demektir. Konya bu konuda 9 gündür diğer illerle birlikte adeta destan yazıyor” dedi.
 
Meydanlarda tutulan demokrasi nöbeti ile darbecilere hep birlikte, millet olarak, ülke olarak dur denildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle devam etti:
 
“Cenab-ı Hak bir daha böyle zalimlerle bizi muhatap etmesin. Cenab-ı Hak memleketimizi, milletimizi bölmeye, parçalamaya çalışanlara fırsat vermesin. Konya olarak destan yazdık. Gecenin bu saatinde, bu meydanda on binler var. Kadınımızla kızımızla, gencimizle yaşlımızla, bu meydanda demokrasi nöbetindeyiz, insan hakları nöbetindeyiz. Hak ve adalet mücadelesinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu Konya duruşu, bu milletimizin duruşu. Konya tarih boyunca milletimiz ne zaman dara düşmüşse, milletimiz, memleketimiz ne zaman tehdit altına alınmışsa o zaman gereğini ve görevini yapmıştır. Şimdi de yeni bir tehdide karşı dimdik ayaktayız. Hepinizi tebrik ediyorum. Allah sizlerden razı olsun.”
 
Mevlana Meydanı’nın sıradan bir meydan olmadığını, ruhaniyeti, maneviyatı, ecdadımızın hissiyatı olan bir meydan olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Hz. Mevlana’dan, Sultan Alaaddin Keykubat’tan bu güne bu mekanlar Müslümanların, ecdadımızın mekanı olmuş. Şimdi de Sultan Kılıçaslanların, Alaaddin Keykubatların, Mevlanaların, Konevilerin torunları olduğunu ispatlayan Konyalıların mekanı olmuş. Orada ‘La Galibe İllallah’ yazıyor. Galip olan ancak Allah’tır. Biz bunu biliyor, duyuyor, hissediyoruz ve bu duyguyla mücadeleyi asla bırakmayacağız. Sadece Türkiye’de değil, yeni bir dünya için, adaletli bir düzen için, yeryüzünde adaleti hakim kılmak için ölünceye kadar mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler