1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hızlı ve Doğal Kilo Alımı Nasıl Olmalı?
Hızlı ve Doğal Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Hızlı ve Doğal Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Hızlı ve Doğal Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

A+A-

Kilo her insan için ayrı bir sıkıntıdır. Genelde kilolu olmaktan çok fazla şikayet edenler çevremizdedir ancak daha dikkatli baktığınızda zayıflıkları yüzünden de şikayetçi ancak bunu bir türlü çözemeyen bir çok insanı da görebilirsiniz. Bu öyle üzeri geçiştirilecek bir konu değildir. Ve derinlemesine baktığınızda altından da önemli sorunlar çıkabilmektedir. Örneğin aşırı zayıf kişilerde saç dökülmesi sıklıkla görülmektedir bunun yanı sıra depresyon ve halsizlik ve bunlar gibi daha bir çok sorun ortaya çıkabilmektedir.  Bu şekilde aşırı zayıflık durumuyla karşı karşıya olanların kendi kendilerine sordukları en büyük soru acaba nasıl kilo alabilirim? ben de artık bu çocuksu görünümden kurtulabilir miyim? Aynı zamanda aşırı zayıf olan kişiler kendi akranları arasında oldukça küçük göstermektedirler. 

Zayıflık ve şişmanlık konusu tıpta vücut kitle endeksi denilen bir sistemle ölçümlenmektedir. Burada vücudunuzdaki yağ oranı hesaplanır ve bu oranlara göre sizin zayıf ya da obez olduğunuz tanısına varılır. Eğer ki sizin aşırı zayıflığınız bir sağlık nedenine bağlı değilse o zaman kilo artışı mümkün olabilir bunun içinde ilk yapmanız gereken şey beslenme alışkanlığınızı bir an önce değiştirmek olacaktır. Çünkü bu zamana kadar kilo alamamışsanız bunun tek bir nedeni vardır o zaman beslenmenizi yeterince sağlıklı ve yeterli yapmıyorsunuz. Beslenmenizi değiştirin derken elbette ki burada kastedilen şey fazla yemek yeme değildir. Örneğin kilo almak adına tükettiğiniz hazır gıdalar örneğin hamburgerin sizin sağlığınıza hiçbir faydası olmadığı gibi kilo alımınızı da dengeye sokmayacaktır. Bu yüzden de fastfood tarzı beslenmeden kaçınmalısınız. Genelde bol şekerli yiyeceklerin de kilo alımını hızlandırdığı bir düşünce vardır bunlarda yine aynı şekilde sağlıksız yiyeceklerdir ve kilo alayım derken daha büyük bir sorunla örneğin diyabetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlıklı yemek yerken de dikkat etmeniz gereken önemli nokta aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmanız olacaktır bunlar sağlıksız olduğu gibi yağın tok tutma özelliğinin fazla olması nedeniyle iştahınızın kesilmesine neden olabilecektir.

Dilerseniz kilo nasıl alırsınız bu konuyla ilgili tavsiyelerimizi size sunalım. Öncelikli olarak tüketmiş olduğunuz yiyeceklerde protein ile yağların oranlarını mutlaka dengeli tutmanız gerekir. Bunu da şu şekilde açıklayabiliriz her besin grubundan mutlaka dengeli bir şekilde faydalanmalısınız. Ana öğünler çok önemlidir ancak ana öğünlerin arasına mutlaka ara öğünler eklemelisiniz.  Yağların sağlıksız olabileceğinden bahsettik ancak tamamen hayatınızdan çıkarmamanız gerekiyor çünkü sağlıklı yağlarda vardır ve onları da ilave olarak tüketmeniz gerekir. Bu yağlar omega3 bakımından zengin oldukları içinde oldukça yararlıdır. Bunlara balığı örnek verebiliriz. Ara öğünler her zaman önerilir hem kilo almak hem de kilo vermek isteyenler için faydalıdır. Burada kilo almak isteyenler yedikleri bir meyvenin yanına kuruyemiş badem ya da ceviz hatta fındık tüketebilirler.

Kaynak

 

Önceki ve Sonraki Haberler