1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Hüyük'te Yenilenebilir Enerji Yatırımı
Hüyükte Yenilenebilir Enerji Yatırımı

Hüyük'te Yenilenebilir Enerji Yatırımı

KONYA (AA) - Türkiye'de, devletin sağladığı katkıyla ilk yenilenebilir enerji yatırımının Hüyük ilçesinde yapılacağı bildirildi. Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin,...

A+A-

KONYA (AA) - Türkiye'de, devletin sağladığı katkıyla ilk yenilenebilir enerji yatırımının Hüyük ilçesinde yapılacağı bildirildi.

Hüyük İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Hüyük’te hayata geçirilmesi planlanan 500 Kilowatlık Rüzgar Enerji Santrali Projesi'nin 26 Ağustos 2015 tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilmesinin ardından çalışmalara başlandığını ifade etti.

Şahin, Hüyük Ziraat Odası tarafından 2012 yılından bu yana takibini yaptıkları projenin, dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ödüllerine mazhar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"KOP İdaremizin takibinde, Kalkınma Bakanlığımız ve Konya Valiliğimizin projeye yardımcı olmalarına müteakip ihale için ödenek sağlanan yaklaşık 3 milyon 500 bin liralık maliyeti olan yenilenebilir enerji yatırımı projesi, Konya Büyükşehir Belediyesinin Fen İşleri Dairesince ihalesi yapılmıştır. İhalesi Baykal Enerji tarafından ikmaline başlanan projemiz, yenilenen çağrı mektubu ve proje onayına müteakip bağlantı anlaşması da MEDAŞ ile ziraat odamız arasında yapılan imza işlemi ile gerçekleşti. Bugün için 6 bin 500 metre havai enerji hattı, üretim alanı, enerji toplama trafosu bağlantı noktası ve enerji aktarım trafoları montajı tamamlanmıştır. Kule inşaatlarının yer altı hatları ve temel işlemleri ise bitme aşamasına getirilmiştir. Ekim ayı içerisinde Ankara’dan kula parçaları, Hindistan’dan ekipman parçaları gelerek montaj işlemi tamamlanacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler