1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IFC, Akfen Yenilenebilir Enerji'ye Ortak Oldu
IFC, Akfen Yenilenebilir Enerjiye Ortak Oldu

IFC, Akfen Yenilenebilir Enerji'ye Ortak Oldu

Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye'de temiz enerji üretimini destekleme ve enerji verimliliğini artırma stratejisi doğrultusunda Akfen Yenilenebilir...

A+A-

İSTANBUL (AA) - Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye'de temiz enerji üretimini destekleme ve enerji verimliliğini artırma stratejisi doğrultusunda Akfen Yenilenebilir Enerji ile ortaklık sözleşmesi imzaladı.

IFC açıklamasına göre, kurum, ortaklık sözleşmesi kapsamında Akfen Yenilenebilir Enerji'nin yüzde 16,67 oranındaki hisseleri için toplam 100 milyon dolar yatırım yapacak. Yeni yatırımlarla birlikte Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ'nin mevcut durumda 211 MW olan yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin yaklaşık üç katına artırılması, güneş ve hidroelektrik işletmelerinin yanında rüzgar enerjisi yatırımları yapması öngörülüyor.

Açıklamaya göre, IFC'nin Akfen ile uzun süreli ve stratejik bir iş ortaklığı bulunuyor. IFC, önceki yıllarda Akfen'in Mersin Uluslararası Limanı eurobond ihracı ve TAV Tiblis havaalanı inşa projelerine de yatırım yapmıştı. Kapanış işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ortaklık sözleşmesi kapsamında IFC bir yönetim kurulu üyesi atama hakkına sahip oluyor ve böylelikle Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ'nin kurumsal yönetiminin güçlenmesi hedefleniyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji ortaklığı, son iki yılda IFC'nin Türkiye'de enerji sektöründe gerçekleştirdiği üçüncü ortaklık yatırımı oldu. IFC bu yatırımla Türkiye'nin 2023 yılında toplam enerjisinin yüzde 30'unu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etme hedefini destekliyor. Türkiye'de enerji sektörü son 10 yıl içerisinde sadece kamu yatırımlarına bağlı enerji üretiminden özel sektör yatırımlarını da kapsama yolunda önemli bir dönüşüm geçirdi. Dünya Bankası Grubu bu dönüşüm sürecini stratejik bir ortak olarak desteklemeye devam etti.

IFC, tüm dünyada faaliyet gösterdiği en büyük ikinci ülke olan Türkiye'de son üç yıl içerisinde enerji sektörüne toplam 695 milyon dolar kaynak sağladı.

 

-"IFC'nin katkısıyla hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız"

 

İki kurum arasında gerçekleşen imza töreninde konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, şunları kaydetti:

"IFC gibi uluslararası piyasalarda oldukça itibarlı bir kurum ile ortaklık sözleşmesi imzalamaktan dolayı oldukça mutluyuz. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'nin en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. Amacımız, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dahil olduğu, tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve enerji sektörünün her alanında sürdürülebilir üretim yapacak yepyeni bir platform yaratmak.

IFC'nin vereceği katkıyla bu alandaki büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşacağımıza inanıyorum."

IFC Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos da "Yenilenebilir enerji giderek artan enerji ihtiyacını karşılama yolunda çok önemli ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyor ve Türkiye bu alanda zengin kaynaklara sahip. Özel sektör bu kaynaklardan faydalanılmasında son derece kilit bir rol oynuyor. Farklı sektörlerde güçlü bir iş birliğimiz olan Akfen ile ortaklığımızı büyüterek enerji sektöründeki faaliyetlerini desteklemekten ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler