1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. İhtiyaç Sahibi Çölyak Hastalarına Ücretsiz "Diyet Paketi"
İhtiyaç Sahibi Çölyak Hastalarına Ücretsiz Diyet Paketi

İhtiyaç Sahibi Çölyak Hastalarına Ücretsiz "Diyet Paketi"

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi çölyak hastalarının yiyeceklerini ücretsiz olarak verecek.

A+A-

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi çölyak hastalarının yiyeceklerini ücretsiz olarak verecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, çölyak hastaları için önemli bir hizmeti hayata geçirmeye başladıklarını belirtti.

İhtiyaç sahibi çölyak hastaları için glutensiz diyet paketi hazırlattıklarını ifade eden Çelik, bu paketlerin ücretsiz olarak verileceğini, ihtiyaç sahibi olmayan çölyak hastalarının da söz konusu diyet paketini ücreti karşılığında alabileceklerini dile getirdi.

Dünyada ve Türkiye'de tanısı konulmamış çok sayıda çölyak hastası olduğunun bilindiğini aktaran Çelik, şunları kaydetti:

"Ülkemizde her 100 kişiden birisinde çölyak hastalığının var olduğu ifade edilmektedir. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğu tespit edilememiştir. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca yapılan araştırmalar neticesinde Kayseri'de tanısı konulmuş 657 çölyak hastası vardır ve bu hastaların tek tedavisi ömür boyu sürecek olan glutensiz diyettir. Özellikle ihtiyaç sahibi ailelerin bulmakta ve almakta sıkıntı çektiği glutensiz diyet içeren yiyeceklerden oluşan 200 koli gıda paketi hazırlatmış bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi veya yakınlarının, hastalık raporlarıyla birlikte belediyemizin Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına müracaat etmeleri halinde kendilerine diyet kolisi ücretsiz olarak verilecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler