1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. İki Kez Solunumu Bir Kez De Kalbi Durdu 
İki Kez Solunumu Bir Kez De Kalbi Durdu 

İki Kez Solunumu Bir Kez De Kalbi Durdu 

İki kez solunumu bir kez de kalbi duran, 45 dakika boyunca yapılan kalp masajı ile ölümden dönen, 6 aydır hastane hastane dolaştıktan sonra Selçuk Tıp’ta ameliyat olan 64 yaşındaki kalp hastası Mehmet Akgül şifa buldu. 

A+A-

İki kez solunumu bir kez de kalbi duran, 45 dakika boyunca yapılan kalp masajı ile ölümden dönen, 6 aydır hastane hastane dolaştıktan sonra Selçuk Tıp’ta ameliyat olan 64 yaşındaki kalp hastası Mehmet Akgül şifa buldu. 
Konya’nın Kadınhanı ilçesine bağlı Saçıkara köyünde ikamet eden Mehmet Akgül bundan yaklaşık 6 ay önce fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Yolda giderken ambulansta kalbinin durduğu anlaşılan Akgül, tam 45 dakika süren kalp masajı ile ölümden döndü. Daha sonra Konya’da bir başka hastaneye sevk edilen Akgül burada 1 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi. 
İKİ KEZ SOLUNUMU DURDU
Daha sonra nefes darlığı, terleme ve kalp sıkışması gibi şikayetleri yeniden ortaya çıkan ve bu kez solunumu duran Mehmet Akgül Konya’da başka bir hastaneye gitti ve bir hafta yoğun bakımda kaldı. Buradan normal bir şekilde taburcu edilen Akgül’ün bir süre sonra solunumu bir kez daha durunca aynı hastaneye yeniden yatırıldı.
Akgül’ün burada yapılan tetkikleri sonucunda kalp kapağında sorun olduğu, Aort damarının çıkış noktasında da genişleme olduğu tespit edildi. Acilen ameliyat olması gerektiği söylenen Akgül, güvenilir bir doktor ve hastane arayışına girince araştırmaları sonucu bütün işaretler Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nı gösterdi. 
3 AMELİYAT BİR ARADA YAPILDI
Burada tetkikleri yapılan Mehmet Akgül’ün, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş ve ekibi tarafından ameliyat kararı alındı. Ameliyatta 64 yaşındaki Akgül’ün hem kalp kapağı değiştirildi, hem de genişlemiş olan aort damarının çıkış noktası onarıldı, bu arada ameliyat sırasında karşılaşılan kalbin üzerindeki tümoralbir kitle de alındı. Böylece üç operasyonu bir arada gerçekleşen Akgül’ün şikayetlerisona erdi ve şifa ile taburcu ediliyor.
KALBİ ÇOK BÜYÜMÜŞTÜ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş şunları söyledi: “6 ay önce evde aniden fenalaşan hasta Mehmet Akgül 112 ambulansında nakledilirken aniden kalbi durmuş. Yaklaşık 45 dakika kalp masajı yapılan hasta Konya’da bir hastanede solunum cihazında yaklaşık bir aydan fazla yoğun bakımda yatarak tedavi almış. Genel durumu düzelen hasta haliyle taburcu edilmiş. Daha sonraki aylarda iki kez solunumu duran hasta başka bir merkezde solunum cihazına bağlı olarak tedavi almış ve durumu toparlayınca kalbinde yetmezlik olduğu, kalbinin çok büyüdüğü, aort kapağında yetmezlik olduğu, kalpten çıkan ana damarın kökünün genişlediği ve ameliyat olması gerektiği kendisine ifade edilerek taburcu edilmiş. Hastamız Mehmet Akgül yaptığı araştırmalar neticesinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kliniğine ameliyat olmak için müracaat etti. Kliniğimizde yapılan tetkiklerinde aort kapak yetmezliği, sinüs valsalva anevrizması, kalp yetmezliği ve kalbinde ileri derecede büyüme tespit edildi. Hastamız yüksek riskle operasyona alındı. Ameliyatta hastamızın kalbinin hayatla bağdaşmayacak kadar çok büyüdüğü, tüm göğüs boşluğunu doldurduğu izlendi. Hastamızın aort kapağı değiştirildi. Kalpten çıkan ana damar olan aorta suni damar ile değiştirilmeyip genişlemiş olan kök kısmı onarıldı. Ayrıca hastamızın kalbinin sol kulakçığı üzerine yerleşmiş tümoral bir kitlenin olduğu görüldü ve kitle tamamen çıkartıldı. Hastamıza aynı seansta 3 ayrı kalp ameliyatı yapılmış oldu. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan hastamız ertesi gün solunum cihazından ayrıldı. Yaklaşık 1 haftadır takip edilen hastamız şifa ile taburcu edildi.”
“AVRUPA’YA GİTMEYİ İSTEMEDİM, SELÇUK TIP’A GELDİM”
Durumu hakkında konuşan Mehmet Akgül, “Benim yurt dışında yaşayan yakınlarım gel seni Avrupa’da ameliyat ettirelim dediler. Başka yakınlarım da Ankara veya İstanbul’a götürelim dediler. Ama ben Selçuk Tıp’ta hocalarımızı görür görmez bu işin ehli olduklarına inandım ve güvendim. Moralimi de bu güvenin verdiği rahatlıkla hep yüksek tuttum. Şimdi çok iyi hissediyorum. Önce Allah’a sonra Selçuk Tıp’ta ameliyatımı yapan Prof. Dr. Mustafa Büyükateş hocama ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” dedi. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler