1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz Hükümetinden 'Brexit' Adımı
İngiliz Hükümetinden Brexit Adımı

İngiliz Hükümetinden 'Brexit' Adımı

İngiltere Başbakanı May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden resmen ayrılık (Brexit) sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin gelecek yıl mart ayı sonuna kadar devreye sokulacağını açıkladı.

A+A-

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May, partisinin Birmingham şehrinde başlayacak yıllık kongresi öncesi BBC'de yayınlanan "Andrew Marr" programında Brexit sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

AB'den ayrılınca Birleşik Krallık'ın bağımsız bir ülke olacağını ancak birlik ile iyi ilişkilerin sürdürülmesinin önemli olduğunu dile getiren May, ülkesinin AB'den resmen ayrılık sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin ne zaman devreye sokulacağına ilişkin soruya "50. maddeyi gelecek yıl mart ayı bitmeden devreye sokacağız. Biz bunu bildirdikten sonra AB üyeleri müzakere sürecine karar verecek." yanıtını verdi.

AB yasaları İngiliz yasalarına çevrilecek
İngiltere Başbakanı May ayrıca, ülkesindeki AB yasalarının yerine İngiliz yasalarının konulmasını sağlayacak yasa tasarısı hazırlayacaklarını açıkladı.

İptal Yasa Tasarısı isimli yeni yasa tasarısıyla, İngiltere'nin AB üyeliğiyle kabul ettiği 1972 tarihli Avrupa Toplumları Yasasının feshedileceğini belirten May, "Böylece Birleşik Krallık bağımsız bir ülke olacak ve kendi yasalarını kendi düzenleyecek." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler