1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Irgat Çadırı"nda İftar Telaşı
Irgat Çadırında İftar Telaşı

"Irgat Çadırı"nda İftar Telaşı

Niğde'de, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu mevsimlik tarım işçileri, kısıtlı imkanlarıyla barındıkları çadırlarında iftar yapıyor.

A+A-

Niğde'de, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu mevsimlik tarım işçileri, kısıtlı imkanlarıyla barındıkları çadırlarında iftar yapıyor.

Yaklaşık 2 ay önce merkeze bağlı Yeşilova beldesine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen yaklaşık 350 kişi, çadırlarda barınıp tarlalarda çalışarak geçimlerini sağlıyor.

Çocuklarıyla birlikte sabah erken saatlerden itibaren tarlaların yolunu tutan ırgatlar, yakıcı güneş ve sıcağa rağmen şeker pancarı, fasulye ve mısır tarlalarında çapa yapıyor.

İşlerinin zorluğu ve sıcak havaya rağmen oruçlarını aksatmamaya çalışan mevsimlik işçiler, tarlada geçen zorlu mesailerinin ardından çadırlarına dönüyor.

Irgatların yaşam mücadelesi, tarladan döndüklerinde de bitmiyor. Konteyner ve seyyar araçlardan içme ve kullanma suyu, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan aileler, akşam vakti yaklaşınca iftar sofrası hazırlama telaşına giriyor. Yemek yapan kadınlar, yufka pişiriyor. Ezan okunmasıyla hep beraber oruçlarını açan ailelerin iftar yemeği, genellikle çeşitli sebze yemekleri ve salatadan oluşuyor.

Suriye'den 2 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye gelen tarım işçilerinden Hüseyin Elrıdeyni (44), AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaştan ve açlıktan dolayı Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

Türkiye'de yaşamaktan çok memnun olduklarını, geçimlerini çocuklarıyla tarlada çalışarak sağladıklarını belirten Elrıdeyni, "Oruçlarımızı tutmaya çalışıyoruz. Hava sıcak olduğu için zorlanıyoruz. Yevmiyemiz 40 lira. Ailece hepimiz çalışıyoruz. Yazın burada ne kadar çok çalışıp para kazanırsak kışın iş olmadığı için o kadar rahat ederiz." diye konuştu.

Ailesinden Suriye'de kalanların olduğunu ve onları da Türkiye'ye getirmek istediğini ifade eden Elrıdeyni, "Annem ve kardeşim Suriye'de kaldı, gelmelerini istiyorum ama nasıl getireceğimi bilemiyorum. Savaşta amcam, abim, dayım ve çocukları hayatını kaybetti." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler