1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbullular İçin İzmit'te Alternatif Kurbanlık Pazarı
İstanbullular İçin İzmitte Alternatif Kurbanlık Pazarı

İstanbullular İçin İzmit'te Alternatif Kurbanlık Pazarı

İzmit'te TEM Otoyolu yakınındaki et kombinasının yanında inşa edilen modern hayvan pazarının, kurbanlık alacak İstanbullulara alternatif olması bekleniyor

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'nin İzmit ilçesinde inşa edilen modern hayvan pazarı, kolay ve kısa süreli ulaşım mesafesiyle nakliye ve trafik problemi yaşamak istemeyen İstanbullular için alternatif olarak öne çıkıyor.

İzmit'teki Solaklar Mahallesi'nde 6,1 milyon liralık yatırım maliyetiyle kurulan hayvan pazarında Kurban Bayramı'na yönelik hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Türkiye'nin birçok ilinden getirilecek kurbanlıkların 29 Ağustos'ta kabul edilmeye başlanmasıyla hizmete girecek tesise İstanbulluların da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il dışından getirilen 10 binin üzerinde hayvanın kurban pazarlarında satıldığını belirterek, bundan yola çıkarak İzmit'e Türkiye'nin en modern hayvan pazarını kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Projeyi hazırlarken ülkedeki ve dünyadaki bütün örnekleri incelediklerini anlatan Doğan, "İnce eleyip sık dokuduğumuz bir proje çalışmasının ardından 500'ü küçükbaş olmak üzere toplam bin 500 hayvan kapasiteli Türkiye'nin en modern hayvan pazarını 22 bin metrekarelik bir alanda 6,1 milyon liraya inşa ettik." diye konuştu.

-"İstanbullular için alternatif bir tesis"


İnsan ve hayvan sağlığının korunmasının önemine işaret eden Doğan, şöyle devam etti:

"Buradan hayvan satın alan vatandaşlarımız Kurban Bayramı'nda kurbanlığının kesim işlemini hemen yan taraftaki kombinada yaptırabilecek. Böylece, nakliye problemi yaşamadan ve ayağını çamura sokmadan etini teslim almış olacak. Tesisimiz şehir merkezinin yanı sıra TEM Otoyolu gişelerine de çok yakın. Bu sayede şehir dışından ulaşım da çok kolay. Ulaşımı rahat olduğu için çevre illerden gelen insanlar da olacaktır. İstanbul'da bir yerden başka bir yere gitmek saatler alabilir ama Anadolu yakasından buraya 1 saatte gelmek mümkün. Burası, İstanbullu vatandaşlarımızın kurban ibadetini zahmetsiz bir şekilde yerine getirmelerini sağlayacak en cazip tesislerden biri konumunda."

Yoğunluk nedeniyle hayvan pazarlarının dolandırıcılığa müsait yerlerden olduğunu, bu yüzden iyi niyetli olmayan kişilere karşı gerekli tedbirleri en üst seviyede alacaklarını vurgulayan Doğan, görüntüleme ve anons sistemleri kurduklarını, zabıta ekipleriyle kötü niyetli kişilere fırsat vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler