1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. İşte Konya'nın İkinci 500 Sanayi Kuruluşu İçindeki Firmaları
İşte Konyanın İkinci 500 Sanayi Kuruluşu İçindeki Firmaları

İşte Konya'nın İkinci 500 Sanayi Kuruluşu İçindeki Firmaları

İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nda 13 Konyalı firma yer aldı.

A+A-
KSO Başkanı Kütükcü, finansman maliyetlerindeki artışa dikkat çekti 
Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasının ardından, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları da açıklandı. Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, İlk 500’de 10 firması bulunan Konya’nın, İkinci 500’de 13 firma ile temsil edildiğini söyledi. 
Listede yer alan tüm firmaları ve çalışanlarını tebrik eden Başkan Kütükcü, “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına şehrimizden Enka Süt, Büyükhekimoğulları Gıda, Kombassan Kağıt, Akbel Süt, Altınapa Değirmencilik, Safa Tarım, Atiker Metal, Kompen, Selva Gıda, Komgıda, Alaybeyi Gıda, Tosunoğulları Mobilya, İzi Süt firmalarımız yer almıştır. Listede yer alan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını, şehrimizin ekonomisine, üretim ve ihracatına katkılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.  
Geçtiğimiz yıl Konya’da, 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan firma sayısının 24 olduğunu, bu yıl açıklanan listedeki sayınının ise 23’e düştüğünü hatırlatan Başkan Kütükcü, “Bu yıl ilk 500’deki gücümüzü korumamıza rağmen, ikinci 500 listesindeki firma sayımız 14’ten 13’e düşmüştür. Daha önce ikinci 500’de yer alan iki firmamız bu yıl listede yer almazken, bir firmamız da listeye yeni girmiştir. Konya Sanayi Odası olarak gerek firmalarımızın üretim ve ihracatlarının artması, gerekse karlılık düzeylerinin yükselmesi için yaptığımız çalışmalara aralıksız devam edeceğiz. İnanıyorum ki Konya, önümüzdeki yıl listede yeni bir yükselme ivmesi yakalayacaktır  ” şeklinde konuştu.  
Finansman gider sorunu devam ediyor 
Açıklamasında sanayinin finansman maliyetlerinin artmaya devam ettiğini vurgulayan Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunda görülen finansman maliyetlerindeki artış, maalesef ikinci 500 sanayi kuruluşlarımızda da görülüyor. Geçtiğimiz yıl ikinci 500’deki sanayicilerimiz, elde ettiği 7,4 milyar TL’lik faaliyet karının yüzde 51’ini, yani 3,8 milyar lirasını finansman gideri olarak harcadı. İşletmelerimizin faaliyet karlılığı her ne kadar yüzde 19.9 artırmış olsa da, finansman giderlerindeki yüksek artışlar maalesef sanayi tesislerimizin karlılığını aşağı çekmekte ve işletmelerimizin büyümesinin önünde adeta bir set gibi durmaktadır.”
 
Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik ise, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ikinci 500 listesindeki 13 Konya firmasını tebrik ederek, ilk 500 deki 10 firma ile birlikte Konya’nın ilk 1000 içerisinde 23 firma ile temsil edilmesinin Konya için önemli olduğunu fakat bu sayının artması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu alarak daha çok çalışması gerektiğini belirtti. Listenin Konya’nın üretimden gelen ekonomik gücünü göstermesi açısından değerli olduğunu, Konya’nın bu başarısının, şehrimizin ekonomik olarak gelişmesine büyük katkı ve moral verdiğini belirten Çevik “Menfur darbe girişiminin bastırılmasından sonra sürekli, bunun ekonomik ayağının da olacağını belirttik. Darbe girişiminde gösterilen kararlı ve vakarlı duruşunun ekonomik alanda da gösterilmesi gerekmektedir. Nitekim uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi bunun en açık göstergesidir. Türkiye’nin ekonomik temelleri, darbe girişimine karşı dirençli olduğunu göstermiştir. Bu menfur olay, bizlere Türkiye’nin mali ve finans yapısının güçlü olduğunu göstermiştir. Yurtdışındaki bilgi kirliliğinin önüne geçmek için, paydaşlarımıza Türkiye’nin ekonomik ve demokratik gücünü net bir şekilde anlatıyoruz. Yaşanan bu olaylar karşısında hükümetimizin açıkladığı vergi ve prim borçları ile varlık barışına ilişkin açıklamayı da olumlu buluyor, destekliyoruz. Devletimiz iş dünyasına ‘biz sizin arkanızdayız’ demiştir. Biz de toplumun her kesiminden ve düşüncesinden bireyler olarak, Çanakkale Ruhu ile daha çok çalışıp, daha çok üreterek bu ülkeye borcumuzu ödeyeceğiz. Halkımız, iradesine karşı gösterdiği vakarlı duruşu, ekonomik gelişmeye daha çok katkı yaparak uluslararası güç odaklarına da gösterecek, Türkiye ekonomik ve siyasal olarak eskisinden daha güçlü çıkacaktır.
Sanayinin Temelinde Tarım Var
İSO’nun açıkladığı ilk 1000 listesi içerindeki Konyalı 23 firmadan 15 tanesinin tarım ve tarıma dayalı sanayi kuruluşu olmasının, Konya için tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Çevik “ Gelecek dönemde dünyada tarımla uğraşan ülkeler ön plana çıkacaklar. Nitekim son on yılda Dünya’da gelirler yüzde 35 artarken, tarım ürünleri fiyatları yüzde 176 arttı.  Gıda güvenliği ve güvenirliği açısından Türkiye ve Türkiye içinde Konya Ovası öne çıkacak, üretimiyle, sanayiye de ticarete de en büyük kaynak olmaya devam edecektir. Konya, ülkemizde olduğu kadar yakın ülkeler arasında da önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Suyla buluşturulacak bir Konya Ovası, üretim kapasitesiyle birlikte, bunların sanayi ürünü olarak ihracında da önemli bir merkez olacaktır” diyen Çevik,  İSO İlk 1000 sıralamasına girerek, Konya’nın ve Türkiye’nin gelişmesine büyük katkı yapan firmaların başarılarının artarak devam etmesini dileyerek, yöneticilerini ve personelini tebrik etti.
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler