1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. "İvriz"e Ziyaretçi Akını
İvrize Ziyaretçi Akını

"İvriz"e Ziyaretçi Akını

"Dünyanın ilk tarım anıtı" kabul edilen Halkapınar’daki İvriz Kaya Anıtı ve İvriz su kaynağını, Ramazan Bayramı tatilinde 45 binden fazla kişi ziyaret etti

A+A-

Halkapınar ilçesine bağlı İvriz Mahallesindeki, "Dünyanın en eski tarım anıtı" olarak kabul edilen Geç Hitit dönemine ait İvriz Kaya Anıtı ve İvriz su kaynağı, 9 günlük bayram tatili boyunca 45 binden fazla ziyaretçi aldı.

Halkapınar Belediye Başkanı Fahri Vardar, yaptığı yazılı açıklamada, 9 günlük bayram tatili nedeniyle 45 binden fazla yerli ve yabancı turistin İvriz’i ziyaret ettiğini söyledi.

Tatili boyunca 9 binin üzerinde araç ve yaklaşık 45 binden fazla kişinin İvriz Anıt Sahası’na giriş yaptığını ifade eden Vardar, şunları kaydetti:

"Burası tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile dolu İvriz çayını besleyen doğal su kaynağı, mağaraları, alabalık restoranları, Milattan önce 8. yüzyıldan yani Geç Hitit döneminden kalma dünyanın en eski ve ilk tarım anıtı, manastırları, kilise ve kale kalıntıları, doğal zenginlikler ve kültürel unsurlar nedeniyle İvriz yurt içi ve yurt dışından özellikle çevre illerden yoğun turist çekiyor."

- İvriz'in tarihi dokusu

Halkapınar İvriz Kaya Anıtı’nda, Tuwana Kralı Warpalawas ve Fırtına Tanrısı Tarhunzas’ın kabartması bulunuyor. Luvi dilindeki hiyeroglif yazıda, "Ben hakim ve kahraman Tuwana Kralı Warpalawas. Sarayda bir prens iken bu asmaları diktim. Tarhunzas onlara bolluk ve bereket versin." sözleri dikkat çekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler