1. HABERLER

  2. ADS

  3. İzole Protein Tozu Nedir?
İzole Protein Tozu Nedir?

İzole Protein Tozu Nedir?

İzole Protein Tozu Nedir?

A+A-

Proteinler, hücrelerde gerçekleşen biyolojik olaylar açısından olmazsa olmaz bir moleküldür. Kaslarda, iskelet sisteminde ve vücudun birçok bölgesinde yer alırlar. Hayati görevleri olan enzim, hormon ve antikorlar aslında birer proteindirler. Vücudumuzda sudan sonra en çok bulunan madde de proteindir. Proteinin en saf hali ise, izole protein tozu olarak bilinmektedir. Bazı özel tekniklerle yağ, şeker ve karbonhidrat oranı mümkün olduğunca sıfıra yaklaştırılarak saf protein elde edilmeye çalışılır.

İzole Protein Tozu Nasıl Elde Edilir?

İçerisinde yağ, kolesterol ve en önemlisi karbonhidrat barındırmayan izole protein tozu iki farklı yöntemle elde edilir. Bu yöntemler şöyledir:

  • İyon Değişimi Teknolojisi ile Ayrıştırma: Bu yöntemde proteini ayrıştırmak için, mikro filtre veya ultra filtre adı verilen filtreler kullanılır. Daha saf protein elde edildiği için pahalıdır.
  • Mikro Filtrasyon Teknolojisi ile Ayrıştırma: Hidroklorik asit ve sodyum hidroksit işlemde kullanılan kimyasal maddelerdir. Bu yöntem ilkine göre daha ucuzdur. Fakat aminoasitlerin yapısını bozabilmektedir.

 

Bu ayrıştırma işlemlerinde asıl amaç saf proteini bir yana, diğer besin öğelerini farklı bir yana ayırmaktır. İzole proteinler, peynir altı suyundan elde edilen etkili bir protein türüdür. Yüzde doksan oranında saf protein içerirler. Sporcular, diyet yapan insanlar ve özellikle kas yapmaya çalışan bireyler, kana hızlı karıştığı için bu protein tozlarını kullanmayı tercih ederler.

besinstore

İnek sütünden elde edilen whey protein tozu, peynirin üretimi sırasında yan ürün olarak elde edilir. Süte bazı enzimler eklenerek süt ayrıştırılır. Ayrışma sonucu lor ve sıvı bir kısım elde edilir. Bu sıvı yüksek ısılarda pastörize edildikten sonra toz halinde kurutulur ve elde edilen toz, protein tozudur. Özellikle aşırı kuvvet gerektiren işlerde çalışanlar için ideal bir protein tozudur. Kolay sindirilen ve yüksek kalitede bir proteindir. Diyet yapan insanlarda, yetersiz beslenmeye bağlı olarak protein eksikliği gözlenebilir. Protein eksikliği durumunda vücutta önemli aksaklıklar ortaya çıkar. Kan hücreleri yenilenmez, doku onarımı gerçekleştirilemez, sinir sistemi düzenli bir şekilde çalışamaz.  Beyin fonksiyonları bile bu durumdan etkilenebilir. Bu protein tozları kolay kullanımlarıyla vücutta protein eksikliği oluşumuna izin vermez. Ayrıca formda kalmak ve kas kütlelerine şekil vermek amacıyla da kullanılırlar.

Protein Tozları Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yağ oranı az olduğu için sporcular tarafından en çok tercih edilen whey protein tozu kas hücrelerinin hızlı bir şekilde beslenmesini sağlar. Ancak bu ürünü kullanırken mutlaka markası olup olmadığı, etiketinde ürünle ilgili detaylı açıklamaların yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Protein tozları kullanımı ile ilgili olarak doktora danışılmalı, doktor önerisiyle kullanılmalıdır.

Protein tozları kullanılmaya başlanmadan önce, besinlerle alınan toplam protein miktarı hesaplanır. Özellikle vücut geliştirme sporuyla uğraşanlarda besinlerle alınan miktar yetersiz kalırsa, protein tozları takviye amaçlı kullanılır.

İzole protein tozları, doğru kullanılmadığı zaman istenen sonuçlar maalesef alınamamaktadır. Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına uyulmalı, sonra protein tozu desteği alınmalıdır. Protein tozu alınımı için en uygun zaman ise spordan yarım saat öncesidir. Hayatta her konuda olduğu gibi, protein alınımı konusunda da azı karar çoğu zarar ilkesine uyulmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler