1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Japon Turist Sayısı Bu Yıl İki Katına Çıkacak"
"Japon Turist Sayısı Bu Yıl İki Katına Çıkacak"

"Japon Turist Sayısı Bu Yıl İki Katına Çıkacak"

JATA Başkanı Shimura:- "Kapadokya, dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir doğa harikası. Halkımız arasında sıcak hava balonlarıyla Kapadokya'yı havadan izleme konusu çok popüler. 2018'de geçen yıla oranla bölgeye gelen turist sayısı, yaklaşık iki kat artac

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) Başkanı Tadashi Shimura, bu yıl Kapadokya bölgesini ziyarete gelen Japon turist sayısının iki katına çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonuyla geçen hafta Türkiye'ye gelen JATA Başkanı Shimura ve beraberindeki Japon seyahat acentelerinin üst düzey temsilcileri, İstanbul'da düzenlenen programa katıldı.

Shimura ve beraberindeki turizmciler, İstanbul'daki temasların ardından Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ile Kapadokya bölgesine geldi.

Bölgede peri bacalarının yoğun bulunduğu yerler, kayadan oyma tarihi manastırlar ve mağara otelleri ziyaret eden heyet, Ürgüp ilçesi ile Uçhisar ve Göreme beldelerindeki tarihi ve turistik merkezler hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Shimura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'ye gelen Japon turist sayısında düşüş yaşandığını ancak bu sayıyı yeniden artırmak için karşılıklı çalışmalar yapıldığını söyledi.

Ülkelerindeki birçok televizyon kanalında, Türkiye'deki turistik merkezlerin tanıtımlarının yoğun şekilde yapıldığını aktaran Shimura, her iki ülke halkının birbirlerine karşı duygusal bağlılıklarının bulunduğunu, dostluğun turizm alanında da devam edeceğini belirtti.

- Japon turist sayısının 100 bine ulaşması planlanıyor

Shimura, geçen yıl bölgeyi yaklaşık 50 bin Japon turistin ziyaret ettiğini, bu yıl bu sayının 100 bine ulaşması için planlama yaptıklarını dile getirdi.

Japonlar'ın Türkleri, Türkler'in de Japonları sevdiğini ifade eden Shimura, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dostluklarımız devam ediyor, başarılı şekilde de devam edecek. Ülkemizdeki birçok televizyon kanalında sürekli Türkiye'nin tanıtımları yapılıyor. UNESCO Dünya Kültür Varlıkları Miras Listesinde yer alan Kapadokya bölgesi, başka hiçbir yerde benzerinin bile olmadığı, eşsiz bir güzellik. Japonya'ya döndüğümde, çevremdekilere bu doğal güzellikleri anlatacağım. Kapadokya, dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir doğa harikası. Halkımız arasında sıcak hava balonlarıyla Kapadokya'yı havadan izleme konusu çok popüler. 2018'de geçen yıla oranla bölgeye gelen turist sayısı, yaklaşık iki kat artacaktır. Türkiye ve Kapadokya'yı halkımızdan çok daha fazla kişinin gelip görmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu yıl bölgeye 100 bin Japon turisti getirmeyi hedefliyoruz."

- "Kalplerimiz çok yakın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 26 Ekim 2017′de güven mektubunu sunmasının ardından göreve başlayan Büyükelçi Akio Miyajima ise yaklaşık üç aydır Türkiye'de bulunduğunu, ilk kez geldiği Kapadokya'ya hayran kaldığını aktardı.

Miyajima, "Türkiye ve Japonya coğrafi olarak her ne kadar uzak olsa da kalplerimiz çok yakın, ben 3 ay önce geldim, o sıcaklığı ve samimiyeti hissediyorum. Türkiye'ye yönelik turizmin artması için büyükelçi olarak elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Kapadokya'dan çok bahsedilmişti, adını çok duydum ama ilk defa geldim. İlk fırsatta yeniden bölgeyi ziyaret etmeyi planlıyorum." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler