1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Jevak Başkanı Doğan, Sorgun'da
Jevak Başkanı Doğan, Sorgunda

Jevak Başkanı Doğan, Sorgun'da

Türkiye Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı (JEVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Beğendik evlerinde kurulan jeotermal...

A+A-

YOZGAT (AA) - Türkiye Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı (JEVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Beğendik evlerinde kurulan jeotermal ısınma merkezini gezdi.

İncelemeler sonrası Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’i makamında ziyaret eden Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede kurdukları bin 500 konut kapasiteli jeotermal enerji ile ısıtma sisteminin, Türkiye’deki örnek projelerden biri olduğunu söyledi.

Jeotermal Enerji Vakfı’nın, ülkedeki alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi çerçevesinde, teknik ve ekonomik olarak destek sağlamak amacıyla kurulduğunu belirten Doğan, zengin jeotermal kaynakların geliştirilmesi, ülke ekonomisine kazandırılması ve etkin kullanımı için jeotermal alanında AR-GE çalışmaları ile sanayi, üniversite işbirliğinin sağlanmasının da en önemli amaçlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Vakfın gayesini gerçekleştirmek için yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerle, bilimsel amaçlarla kurulmuş kamu ve tüzel araştırma kuruluşlarıyla, gerçek ve tüzel kişilerle teknik ve ekonomik işbirliği yaptığını belirten Doğan, şunları kaydetti:

''Bu amaçlı kişi ve kuruluşları bilgilendirmek maksadıyla yurt içinde ve yurt dışında alternatif enerji kaynakları konusunda sempozyum, panel ve benzeri eğitim seminerleri düzenler, faaliyet alanı ile ilgili olarak düzenlenen bu tür toplantı ve araştırma seminerlerine katılır, proje ve bildiriler sunar. Aynı zamanda vakıf alternatif enerji kaynaklarının korunarak yurt ekonomisinde ve kalkınmada kullanılması amacıyla her türlü yatırım projelerini hazırlar, bu projelerin gerçekleşmesi için teknik ve bilimsel donanımı temin eder, ekonomik ve bilimsel alanda katkıda bulunur ve gerekli gördüğünde bu projelere ortak olur.”

Belediye Başkanı Şimşek de jeotermal enerji ısıtma sisteminin Sorgun için çok önemli bir çalışma olduğuna işaret ederek, ''Türkiye’nin ilk, en modern ısıtma sistemi Sorgun’da. Bunun daha da yaygınlaşması için gereken çalışmalar yapılacaktır'' dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler