1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kağıthane'de Tapuda Yeni Bir Dönem Başladı
Kağıthane'de Tapuda Yeni Bir Dönem Başladı

Kağıthane'de Tapuda Yeni Bir Dönem Başladı

Kağıthane Belediyesi ile Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında, Mimari Projelerin Elektronik Ortamda Alınmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen protokol imzalandı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Kağıthane Belediyesi ile Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında, Mimari Projelerin Elektronik Ortamda Alınmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen protokol imzalandı.

Kağıthane Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kağıthane Belediyesi ve Tapu Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre Elektronik Belge Yönetim Sistemi uygulamasıyla mimari projelerin hem tapu dairesine hem de belediyeye elden, sayfalar dolusu çizim halinde ulaştırılmasının yarattığı yük ortadan kalktı. Kağıthane Belediyesi hayatı kolaylaştırmak adına teknolojik altyapısını her geçen gün geliştirirken; tapuda yeni bir dönemi başlattı. Bundan böyle mimari projeler belediyeden tapu dairesine elektronik ortamda ulaştırılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, şunları kaydetti:

"Kağıthane Belediyesi ile Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında, Mimari Projelerin Elektronik Ortamda Alınmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile kurulan ortak sistemde; kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemleri için istenen belgeler elektronik ortamdan Tapu Müdürlüğü ile paylaşılacak. Vatandaşlar kat ittifakı ve kat mülkiyeti işlemleri için mimari projelerin belediyeden müdürlüğe elektronik ortamda gönderilmesini talep ederek, işlemlerini kısa sürede tamamlayabilecek. Çizimlerin e-proje şeklinde ulaştırılması hem incelemede sağlıklılığı hem de gereksiz evrak yığınından kurtulmayı sağlayacak."

Kağıthane Tapu Müdürü Faruk Tekin ise yeni dönemin faydalarını şöyle anlattı:

"Tapu dairelerinde özellikle geçmiş yıllardaki kayıtlara ulaşmak uzun zaman alıp gereksiz iş yükü oluşturuyordu. Bu da işlemlerin uzamasına ve düşük iş verimliliğine neden oluyordu. E-arşivleme yoluyla tüm belgelerin depolanması hem belgelerin sağlıklı tutulması hem de bilgilerin korunması ve bilgiye ulaşım anlamında büyük rahatlık sağladı."

Önceki ve Sonraki Haberler