1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kalp-Damar Hastalıkları En Sık Ölüm Nedeni
Kalp-Damar Hastalıkları En Sık Ölüm Nedeni

Kalp-Damar Hastalıkları En Sık Ölüm Nedeni

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan, kalp ve damar hastalıklarının, tanı ve tedavideki tüm gelişmelere rağmen ölümlerin en sık nedeni olmaya devam ettiğini söyledi

A+A-

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan, Dünya Kalp Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp-damar hastalıkları ve kötü sonuçlarından korunmak için etkili biçimde tedbir almanın önemli olduğunu vurguladı.

Bu tedbirlerin genel olarak, sağlıklı yaşam önerilerini toplumun tüm kesimlerine uygulatmanın yanı sıra, kalp damar hastalığı veya gelişme riski orta-yüksek olan kişilerde bilinen risk faktörlerini azaltmayı amaçladığını dile getiren Kalkan, şöyle devam etti:

"Kalp ve damar hastalıkları, tanı ve tedavideki tüm gelişmelere rağmen ölümlerin en sık nedeni olmaya devam ediyor. Ancak hastalığı oluşturan risk faktörleri ve sağlıksız yaşam şartlarının düzeltilmesiyle, kalp damar hastalıkları ve oluşabilecek kötü sonuçlar yüzde

Kalp sağlığı için beş kritik uyarı
Doç. Dr. Kalkan, sağlıklı kalmak ve kalp-damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için temel olarak yapılması gerekenlere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Öncelikle sağlıklı beslenin. Yemeklerde tam tahıllı ürünler ve bakliyat tercih edilmeli. Mevsimsel taze sebze ve meyveler bolca, haftada 1-2 kez de ızgara ya da buğulama şeklinde balık tüketilmeli. İkincisi, fiziksel aktiviteyi arttırın. Hareketsizlikten kaçınılması, haftada en az 3 gün 30-45 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapılmalı. Üçüncüsü, herhangi bir formdaki tütünden uzak durun. Sigara içiliyorsa bırakılmalı. Dördüncüsü, risk faktörleri için düzenli sağlık kontrolleri yaptırılmalı. Doktorun önerilerine, ilaç tedavisine ve kontrollerine uyulmalı. Beşincisi fazla kilolardan kurtulun."
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler