1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kapadokya Rus Turistleri Bekliyor
Kapadokya Rus Turistleri Bekliyor

Kapadokya Rus Turistleri Bekliyor

Kapadokya'daki turizm işletmecileri, bayram tatilindeki ziyaretçi yoğunluğunun Rus turistlerle sürmesini hedefliyor- KAPTİD Başkanı Dinler: - "Fiyatları minimumda tutarak Rus tur operatörlerine tekliflerimizi sunduk"- Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Doğal kaya oluşumları, peri bacaları, yer altı kentleri ve vadileriyle ünlü Kapadokya bölgesinde turizmciler, bayram tatilinde yaşanan ziyaretçi yoğunluğunu Rus turistlerle sürdürmeyi hedefliyor.

Sektör temsilcileri, Türkiye’ye gelen Rus turistleri Kapadokya bölgesine çekebilmek amacıyla çalışmalara başladı. Turizmciler, Rus turistleri Kapadokya'ya bekliyor.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus turistlerin Kapadokya bölgesini de tatil programlarına dahil etmelerini sağlamak amacıyla promosyon paketler hazırladıklarını söyledi.

Turizm açısından yılın ilk yarısının durgun geçtiğini belirten Dinler, 2016'nın sonuna kadarki süreçten sektör adına umutlu olduklarını dile getirdi.

Rus turistlerin kültür turizmine yönelerek Kapadokya'yı tercih etmeleri amacıyla fiyatları minimum seviyeye çekerek Rusya'daki tur operatörlerine teklif sunduklarını ifade eden Dinler, "Fiyatları minimumda tutarak Rus tur operatörlerine tekliflerimizi sunduk. Bu sayede Ruslar, Ortodoks olmaları dolayısıyla Hristiyanlar için önemi olan Kapadokya’yı görmek isteyeceklerdir. Bölgeyi, ülkelerine dönüp anlattıklarında Rus turist sayısı daha da artacaktır." diye konuştu.

- "Promosyon paketler hazırladık"

Kapadokya bölgesindeki tarihi alanların Ortodokslar için büyük önemi olduğuna dikkati çeken Dinler, kültürel miras alanları dolayısıyla Kapadokya’nın Rus turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olma yolunda ilerlediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"9 günlük bayram tatilinde ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yerli turistler, oteller için can suyu oldu. Kapadokya otellerin bazılarında tam doluluk sağlansa da bölge ortalamasında doluluk yüzde 70 olarak gerçekleşti. Öte yandan Ruslar tarafından Kapadokya çok tercih edilen bir bölge değil ama promosyon paketler hazırladık. Yılın ikinci yarısının ilk yarıya göre daha iyi olacağını ümit ediyoruz. Rus turistler Kapadokya’ya gelmeyi ulaşım sıkıntısı nedeniyle istemiyordu ancak geçen yıl Antalya- Nevşehir uçak seferleri başlatılmıştı. Ülkemizi deniz, kum, güneş üçgeninde değerlendiriyorlar. Kapadokya’yı çok tanımıyorlar ama Kapadokya Ortodoksların merkezi konumunda. Kapadokya Rus turistler yönünden merkez olma yolunda önemli adımlar atıyor, bunun başarılacağına da inanıyorum."

- Bayram tatili sektör için can suyu oldu

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Durmaz da sektördeki durgunluğun bayram tatiliyle sona erdiğini belirterek, "9 günlük tatilde konaklayanların yanı sıra yakın illerden günübirlik ziyaretler de eklenince bölgede yoğunluk yaşandı. Son dönemde turizmde yaşanan düşüşten etkilenen sektöre merhem oldu." dedi.

Yılın ikinci yarısında Rus turistlerin Türkiye’ye gelmeye başlamasıyla umutlu bir döneme girildiğini ifade eden Durmaz, sıcak hava balonu, at ve ATV araçlarıyla düzenlenen turlar ve çeşitli aktivitelerle Rus turistlerin ilgisini Kapadokya’ya çekmeye çabaladıklarını belirtti.

Durmaz, yeni gelişmeler ışığında sektörün yılın ikinci yarısında toparlanacağına inandıklarını aktararak, "Kapadokya’da onları denizde olmayan kültür ve doğa turizmi bekliyor. Gece düzenlenen eğlenceler ile sıcak hava balonu, at ve ATV turları, onların ilgisini çekecektir." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler