1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Karla Kaplı Kapadokya'da Atv Turu
Karla Kaplı Kapadokya'da Atv Turu

Karla Kaplı Kapadokya'da Atv Turu

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'yı ziyaret eden turistler, karla kaplı bölgede ATV araçlarıyla düzenlenen turlara katılıyor- Turistler, bölgedeki firmalara ait yaklaşık 400 ATV araçla, beyaza bürünen peribacaları ve doğal kaya oluşumlar

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Peribacaları, kayadan oyma tarihi manastırları, yer altı yerleşim merkezleri ve doğal kaya oluşumlarıyla Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, ATV araçlarla karda tur hizmeti sunuluyor.

Kentte son günlerde etkisini gösteren kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplanan bölgede, turistler karla kaplı arazilerdeki peribacaları arasında ATV araçlar ile gezinti yapma imkanı buluyor.

Kış mevsiminde hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle nadiren düzenlenen sıcak hava balon turuyla bölgeyi kuşbakışı izleme fırsatı yakalayamayan turistler, ATV'lerle hem kar üzerinde eğlenceli vakit geçiriyor hem de tarihi merkezleri yakından görebiliyor.

Göreme beldesi ve Çavuşin köyündeki çeşitli vadileri kapsayan tura katılanlar, doğal güzellikler içinde dolaşmanın mutluluğunu yaşarken, zaman zaman verilen molalarda ise manzara fotoğrafı çekiyor. Günün her saati grupla veya bireysel olarak katılım sağlanabilen turun bir saatlik bedeli ise 70 lira.

Göreme'de Kılıçlar vadisindeki ATV turuna katılan Halil Atay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak hava balon pilotu olarak görev yaptığını, olumsuz hava koşulları nedeniyle bir süredir uçamadığı bölgeyi gezmek için çocuğuyla ATV turuna katıldığını söyledi.

ATV turlarının bölgede vadiler içinde gezebilme imkanı sunduğunu aktaran Atay, "Turistler vadiler içinde bulunmaktan mutlu oluyor. Bu ay, hava şartlarının olumsuzluğundan sadece 4 gün uçabildik. Çocuğumla ATV araçla bölgeyi geziyorum. Herkese tavsiye ederim." dedi.

Arkadaşlarıyla peribacaları arasındaki tura katılan Çinli turist Aln Whou da karla kaplı vadilerde gezinti yapmaktan büyük keyif aldığını, tarihi ve kültürel varlıklar arasında dolaşmanın heyecan verici olduğunu dile getirdi.

Whou, Türkiye'ye ilk kez geldiğini belirterek, "Kapadokya'nın manzarası çok harika. Çin'in güneyinde yaşıyorum ve ilk kez kar görüyorum. Kar üzerinde bu araçla gezmek çok keyifli, unutamayacağım bir tatil oldu." diye konuştu.

Çin'den gelen Chang Yang ise ATV araçlarla arazide yaptıkları tur nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade etti.

Bölgedeki birçok tarihi alanı ziyaret ettiğini anlatan Yang, ülkesine döndüğünde arkadaşlarına Kapadokya'yı tavsiye edeceğini ve yakınlarıyla yeniden gelmek istediğini kaydetti.

- ATV turları ikinci sırada

Bölgede ATV turu düzenleyen bir firmanın organizasyon sorumlusu Cevat Coşkun da Kapadokya'da turistlerin en çok tercih ettiği aktivitenin sıcak hava balon turu olduğunu, ikinci sırada ise ATV turlarının olduğunu ifade etti.

Yıl boyunca her gün ve her hava koşulunda ATV turu düzenlenebildiğini aktaran Coşkun, araçların teker yapısı ve motor gücüyle en verimli ve keyifli kullanımı kış aylarında sunduğunu söyledi.

Coşkun, vadilerin içinde gezmek isteyen, her yaş grubundan yerli ve yabancı turiste, bölgede bulunan yaklaşık 400 ATV araçla hizmet sunulduğunu sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler