1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kayseri'de "Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim" Projesi
Kayseride Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim Projesi

Kayseri'de "Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim" Projesi

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen "Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim" projesi kapsamında, 3 bin 325 kişiye adli ve idari yaptırım uygulandığı bildirildi.

A+A-

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen "Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim" projesi kapsamında, 3 bin 325 kişiye adli ve idari yaptırım uygulandığı bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kayseri Valiliğinin himayesinde, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü koordinesinde ve 8 kamu kurumunun desteğiyle geçen yıl Ağustos ayında uygulamaya başlanan "Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim" projesi kapsamında yapılan çalışmaların başarılı sonuçlar verdiği ifade edildi.

Çalışmalar kapsamında kentin çeşitli bölgelerine afişler asıldığı, 2 bin 242 kişi ile yüz yüze görüşüldüğü ve 2 bin 33 broşür dağıtıldığı belirtilen açıklamada, emniyet ve belediyeler tarafından yapılan çalışmalarda, 66 aileye adli işlem uygulandığı, biri yabancı uyruklu bin 817 kişiye idari yaptırım tutanağı düzenlendiği, 92 çocuğun yetiştirme yurduna, 39 çocuğun ailelerine teslim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, bu süreçte yabancı uyruklu 81 çocuğun ilgili kuruma, 61 çocuğun ailelerine teslim edildiği, yabancı uyruklu 89 kişinin Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde bulunan barınma merkezine gönderildiği ve bin 80 kişinin dilencilik yaptıkları çevrelerden uzaklaştırıldıkları vurgulandı.

Açıklamada, "Dilenciliği meslek edinenler, dilenmek istemediği halde çok yoksul ve çaresiz olduğu için dilenmek zorunda kalanlar ile dilenmeye zorlanan bireylerin ayrımının yapılarak geliştirilecek hukuksal ve sosyal içerikli çalışmalar ile sokaklarında duyguların istismar edilmediği huzurlu bir kent modeli oluşturulması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmalardan elde edilen faydanın üst düzeyde olması, dilencilik konusunda güncelliğini koruması ve yeni mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla projenin etkinliği ve devamlılığı sağlanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler