1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kayseri'deki Cinayet
Kayseri'deki Cinayet

Kayseri'deki Cinayet

Eski hükümlüyü yakınlarının katili olduğu gerekçesiyle öldürdükleri öne sürülen 2'si tutuklu 6 sanığın yargılanmasına başlandı

A+A-

KAYSERİ (AA) - Kayseri'de cezaevinden tahliye edilen eski hükümlüyü yakınlarının katili olduğu gerekçesiyle öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 2'si tutuklu 6 sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanıklar Hüseyin Öztürk (27) ve Batuhan Kalkan (21) ile tutuksuz sanıklar Y.Ö, K.Y, H.K. ve M.K. ile avukatları hazır bulundu.

Maktul Kıvanç Kansu'nun başka suçtan tutuklu bulunan kız kardeşi F.K. de müşteki olarak duruşmaya katıldı.

Tutuklu sanık Öztürk, trafikte seyir halindeyken bir otomobilin yanlarına geldiğini ve araçtaki kişinin kendilerini tahrik ettiğini öne sürdü.

Araçtaki kişinin camı açmalarını söylediğini iddia eden sanık Öztürk, "Açtığımda hakaret etti, el hareketi yaptı. Gururuma yediremedim, rastgele ateş ettim. Bilinçli olarak veya isteyerek öldürmedim. Olay tamamen tesadüfen oldu. Yakın zamanda evlenecektim. Düğününe 4 gün kala hiç kimse böyle bir şey yapmaz." diye konuştu.

Olay günü Öztürk'ün bulunduğu aracı kullanan yakını sanık Kalkan ise maktul ile trafikte karşılaştıklarını öne sürerek, "Bizi takip ederek küfürler etti. Silah sesi duydum. Bunun üzerine siper almak amacıyla eğildim. Kafamı kaldırdığımda ateş edenin Hüseyin ağabey olduğunu gördüm. Daha sonra korktum ve kaçtım. Olay tamamen tesadüf sonucu gelişti." ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanıklar da olayda azmettirici oldukları iddiasını reddederek beraatlerini istedi.

Maktulun kız kardeşi müşteki F.K. ise olay tarihinde Ankara'da olduğunu ve psikolojik tedavi gördüğünü anlattı.

F.K, tutuksuz sanıklardan Y.Ö'nün olay öncesinde kendisini sürekli tehdit ettiğini öne sürerek, şikayetçi olduğunu söyledi.

Savcı, mütalaasında, tutuklu sanıklardan Öztürk'ün "kan gütme saikiyle tasarlayarak öldürme" ve "yasak silah bulundurma" suçlarından, tutuklu sanıklardan Kalkan'ın "kan gütme saikiyle tasarlayarak öldürme" suçundan, tutuksuz sanıklar H.K. ve M.K'nin "azmettirme" suçundan cezalandırılmalarını, diğer tutuksuz sanıklar Y.Ö. ve K.Y.'nin ise delil yetersizliğinden beraatlerini talep etti.

Tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devamına hükmeden mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunma için süre talebi üzerine duruşmayı erteledi.

- Olay

Kıvanç Kansu'nun evini kurşunladığı iddiasıyla 2001 yılında gözaltına alınan Hüseyin Kalkan, sağlık kontrolüne götürüldüğü sırada, Kansu'nun kullandığı araçtan ateş açılması sonucu başından vurulmuş ve hastanede hayatını kaybetmişti. Otomobilde bulunan bir polis memurunun yaralandığı olay nedeniyle yargılanan Kansu, 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cezaevinden geçen yıl tahliye edilen Kansu, 4 Temmuz 2017'de Kiçikapı Mahallesi'nde karşılaştığı Hüseyin Kalkan'ın yeğenleri Hüseyin Öztürk ve Batuhan Kalkan'ın silahlı saldırısı sonrası hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan Öztürk ve Kalkan tutuklanmış, Y.Ö, K.Y, H.K. ve M.K, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler