1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kayso Meclis Toplantısı
Kayso Meclis Toplantısı

Kayso Meclis Toplantısı

KAYSERİ (AA) - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül’ün katılımıyla yapıldı.KAYSO'dan...

A+A-

KAYSERİ (AA) - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül’ün katılımıyla yapıldı.

KAYSO'dan yapılan açıklamada toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Zeytin Dalı Harekatı'nı destekledikleri ve devletin bu yönde aldığı her türlü kararın arkasında olduklarını belirtti.

Özkaya, 2018 yılına girerken bir takım maliyet artışları yaşandığını ifade ederek, "Hem asgari ücretteki artış, hem elektrik ve doğalgazdaki artış işletmelerimizdeki nakit akışlarında ciddi manada değişimlere sebep olmuştur. Herkes işletmesini kontrol altında tutuyor ama özellikle nakit akışlarının tekrardan gözden geçirilmesinde fayda var. Emtia fiyatlarının artması da nakit akışlarının artmasına vesile olmuştur. Bunların tekrardan gözden geçirilmesi ileride oluşabilecek risklerin önlenmesi açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de Türkiye'nin hem sınır güvenliğini sağlamak hem de ulusal güvenliğini korumak amacıyla Afrin'e başlattığı harekatın sonuna kadar arkasında olduklarını ve desteklediklerini söyledi.

Harekatın evrensel hukuk ve BMGK terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatıldığına işaret eden Büyüksimitci, "Tüm uluslararası camiayı da teröre karşı ortak duruş sergilemeye davet ediyoruz. Bu haklı müdafaamızda Allah Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın." ifadelerini kullandı.

Kayseri'nin istihdam seferberliği kapsamında 20 bin civarında yeni istihdam sağlayarak Türkiye’de istihdam artışında 10. il olduğuna dikkati çeken Büyüksimitci, artı 2 ilave istihdam projesinde de aynı başarıyı sağlamak için hep birlikte gayret edeceklerini kaydetti.

-''Türk ekonomisindeki büyüme''-

Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk üç çeyreğinde ciddi bir büyümeye imza atarak son 6 yılın en iyi büyüme oranını yakaladığını dile getiren Büyüksimitci şöyle konuştu:

"Türkiye ile ilgili sürekli karamsar haberler yaymak isteyen bir takım çevreler var ama Türkiye'nin OECD verilerine göre 2003-2016 yılları arasında yıllık ortalama reel büyümesi yüzde 5,6. OECD tarafından Türkiye'nin 2015-2025 yılları arasında yıllık ortalama reel büyüme tahminleri 4,9 oranında öngörülüyor. Biz bunların tahminlerini çok daha yukarılara çıkaracak potansiyele sahibiz. Bize düşen işlerimize konsantre olarak daha çok çalışmaktır. Ayrıca, bu dönemde dünyadaki hammadde fiyatlarının artışından kaynaklı sermaye ve finansman ihtiyacımız daha ön planda olacak. Nakit akışı ve finansman yönetimi daha önemli olacak. Bu konuları bir kez daha gözden geçirmemizin işletmelerimizin risklerinin bertaraf edilmesi anlamında önemli olduğunu düşünüyorum."

Geçen yıl Türkiye'nin toplan ihracatının 2016 yılına göre yüzde 10,2 oranında artarak 157,1 milyar dolara ulaştığını kaydeden Başkan Büyüksimitci, bu rakamlarla Türkiye'nin 2014′ten sonra tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştığını vurguladı.

Kayseri’deki Ar-GE ve tasarım merkezi sayısının 9'a çıktığını bildiren Büyüksimitci, şöyle devam etti:

"Kayseri ciddi bir potansiyele sahip ve bu Ar-GE merkezleri sayısı yetersiz. Bu rakamları daha da yukarılara çıkarmak için KAYSO olarak her türlü desteğe hazırız. KOSGEB ve ORAN tarafından KOBİ’ler için geçtiğimiz günlerde çok ciddi destekler açıklandı.

KAYSO olarak devlet desteklerinden istifade eden KOBİ sayımızı artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. KOSGEB tarafından KOBİ Teknoyatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı başlıklı iki adet yeni destek açıklandı. Bu desteklerle ithalatı yüksek, stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi hedefleniyor. Yine ORAN tarafında da 2018 yılı Mali Destek Programları açıklandı. Özellikle Endüstriyel Gelişim ve Verimlilik Mali Destek Programı kapsamında yayınlanan desteklerden KOBİ'lerimiz faydalanabilir. Bu destekler hakkında geçtiğimiz günlerde KOSGEB ve ORAN işbirliği ile bilgilendirme toplantısı yaptık, bundan sonrada bu tür bilgilendirme toplantılarını yapmaya da devam edeceğiz."

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül ise istihdam seferberliğine verdikleri katkıdan dolayı tüm sanayicilere teşekkür etti.

İstihdam seferberliği kapsamında nüfusları Kayseri’den daha fazla olan Adana ve Gaziantep gibi illerden daha fazla istihdam sağladıklarını açıklayan Hasgül, bu durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da takdir edildiğini belirterek, artı iki istihdam konusunda bu durumun aynısı olacağından emin olduklarını söyledi.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler