1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Kendimi İstanbul'da, Rio'dan Daha Güvende Hissediyorum'
Kendimi İstanbulda, Riodan Daha Güvende Hissediyorum

'Kendimi İstanbul'da, Rio'dan Daha Güvende Hissediyorum'

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda kulaç atacak eski dünya yüzme şampiyonu Smith, "Kendimi İstanbul'da, olimpiyatların düzenleneceği Rio'dan daha güvende hissediyorum." dedi

A+A-

İSTANBUL(AA) - İstanbul Boğazı'nda yarın düzenlenecek 28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda onur konuğu olarak kulaç atacak eski dünya yüzme maratonu şampiyonu Avustralyalı Shelly Taylor Smith, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'den övgü dolu sözlerle bahsetti.

Türkiye'de kendini güvende hissettiğini vurgulayan Avustralyalı eski dünya şampiyonu, "Brezilya'da düzenlenecek olimpiyatlara da davet edildim. Kendimi İstanbul'da, olimpiyatların düzenleneceği Rio'dan daha güvende hissediyorum. Dünyada pek çok şey olup bitiyor ve her yerde bir emniyet meselesi var. Bu olayların spora gölge düşürmesini istemiyoruz. Türkiye'ye ilk defa gelmeme rağmen kendimi güvende hissediyorum ve iyi ki geldim diye düşünüyorum." dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi karşısında Türk halkının verdiği tepkiyi öven Smith, "Buraya geldiğimden beri insanların günlük hayatlarına devam ettiklerini, mutlu olup gülümsediklerini, inançlı olup gurur duyduklarını ve Türkiye'ye bağlı olduklarını gördüm. Belli bir inançları var ve bu inançları çok sağlam. Düzenlenecek bu yarış ve Türk insanı sayesinde boğazın kapıları tüm dünyaya açılmış olacak." diye konuştu.

"Türklerle aramızda özel bir bağ var"
Shelly Taylor Smith, ülkesi Avustralya ile Türkiye arasında özel bir bağ olduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşı'ndan sonra iki ülkenin kültürlerinin kesiştiğini anlatan Smith, "Türkler de benim gibi ülkeleriyle gurur duyuyorlar ve bunu paylaştığımız için aramızda büyük bir bağ hissediyorum. Gelibolu'da savaşmış bir yakınım yok ama kendimi buraya yakın hissediyorum. Babam ve kardeşim ordu mensubuydu, donanmada çalışıyordu. Orada yaşanmış bir hikayemizin olmamasına rağmen aramızdaki bağın buradan geldiğini hissediyorum. Ayrıca Gelibolu'ya gidebilmek için Türkiye'ye geldim." şeklinde görüş bildirdi.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler