1. HABERLER

  2. ADS

  3. Kıble ve Kıble Yönü Bulma Teknikleri
Kıble ve Kıble Yönü Bulma Teknikleri

Kıble ve Kıble Yönü Bulma Teknikleri

Kıble ve Kıble Yönü Bulma Teknikleri

A+A-

Yön ve yönelme manalarına gelen kıble, Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kâbe yönünü ifade eder. Namazı Kâbe yani kıble cihetine kılmak namazın şartlarındandır ve farzdır. Kıble, Kâbe binası değil, Kabenin olduğu arsa veya alanı kapsar. Yerden arşa kadar olan o boşluk kıbledir. Böylece denizin dibinden, yüksek dağların tepesi veya uçaklarda o yöne doğru namaz ifa edilir.


Mihrabı bulunmayan veya kıblenin anlaşılmasının güç olduğu yerlerde kıbleyi bilen salih Müslümanlara sormak suretiyle kıble yönü bulunabilir. Fasık veya dine inanmayanlar ile çocuklara sorularak bulunan kıble namaz kılmak için muteber sayılmaz. Yanınızda kıbleyi bilen kimse bulunmuyorsa, bilen bir kişiyi aramaya gerek yoktur. Kişi kendisi kıble yönünü araştırarak bulmaya çalışmalıdır. Değişik yöntemler denenerek bulduğu yöne doğru namazı kılar. Sonradan yanlış olduğunu anlasa dahi araştırdığı için namazı tekrar iade etmesine lüzum yoktur.


Kıbleye dönmek hakkında Kur’an-ı kerimde mealen buyruluyor ki: Doğu ve batı, her yer Allahü tealaya aittir. (Namaz kılmak için kıbleyi araştırdıktan sonra) hangi tarafa yönelirseniz, orası Allah’a ibadet yönüdür. Şüphesiz ki Allah’ın mağfireti geniştir. O, her şeyi bilicidir.” (Bakara süresi: 115)


Peki kıble yönünü nasıl tespit edeceğiz? Veya kıble ne tarafta diyenlere nasıl cevap vereceğiz? İlk ve en önemli kıble bulma yöntemi elbette pusulanın tercih edilmesidir. Basit şekilde pusula ile kıble yönünü bulmak istersek puzulayı düz bir yere koyun. İbrenin renkli tarafı Kuzeye (N) getirilir. S ile E nin orta açısı olan yer (Marmara ve Egede oturanlar için) kıble yönünü ifade eder. Ülkemizin birçok şehrinde ise güney (doğu illeri gibi) ve güneydoğu (batı illeri gibi) yönlerine doğru namaz kılabilirsiniz. En doğru sonuç ile kıble yönünü bulmak için kıble bulma pusulası siteleri veya araçlarından istifade edebilirsiniz. Kıble bulma pusulası sayfasında daha detaylı bilgi mevcuttur. Pusula yatay olarak düz bir yere konluur. İğnesinin hareketsiz kalana kadar dönmesi beklenir. İbrenin renkli ucu Kuzey yani N gösterir. Böylece önümüzü Kuzeye çevirirsek arkamız güneş, sağımız doğu, solumuz ise batı olmuş olur.


İkinci yöntem hem basit hemde güvenilir olmasından dolayı tercih edilebilecek yöntemlerden birisidir. Kıble saati yöntemi ile de çok rahat şekilde kıble cihetini bulabilirisiniz. Takvimlerde namaz cetvelinin en sonunda bulunan Kıble Saati sütunundaki vakitte güneşe yüzünü dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Dolayısıyla bulunduğunuz şehrin o gün itibarıyla kıble saatini tespit ederek o anda güneş yönüne dönmeniz size rahatlıkla kıble yönünü bulmanızı sağlayacaktır.


Bunların dışında teknolojinin nimetlerinde istifade ederek de kıble yönü çok rahat tespit edilebilir. Google haritalarından yararlanılarak elde edilen uygulamalar ile, evinizin veya işyerinizin çatısına kadar inerek kıble yönü çizgisi ile kıble cihetini çok rahat tespit edebilirsiniz. Kıble Bul gibi siteler ile bu işlemi çok rahat gerçekleştirebilirsiniz. Google maps üzerinden ülke ve şehrinize inip evinizi veya bulunduğunuz mahalli tespit ediniz. Beliren kırmızı çizgi yönü kıble yönünüzü verecektir. Kıble Bul sitesinde ayrıca kıble yönü ile ilgili birçok makaleyi bulabileceksiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler