1. HABERLER

  2. ADS

  3. Kimyonun Vücuda Benzersiz Etkileri
Kimyonun Vücuda Benzersiz Etkileri

Kimyonun Vücuda Benzersiz Etkileri

Kimyonun şifalı bitkiler arasında yer alması uzun bir geleneğe sahiptir. Dünyadaki şefler bu baharatın iştah uyarıcı etkisinin farkındadır.

A+A-

Kimyon baharatı binlerce yıldır bilinen eski bir geçmişe sahiptir. Çeşitli geleneksel yemeklerde dünyanın farklı mutfaklarında farklı kullanım yerlerinde tercih edilir. Kimyon, Hindistan, Güney Amerika, Çin, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Türkiye ve Yunanistan'ın birçok tarifinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Kimyonun faydaları iştah açma özelliği ile dezavantaja dönebilir. Ancak, diğer birçok baharatın hafif lezzeti ile birleştirilebilir bir avantajına sahiptir. Özellikle de lahana, kızartma ya da genel et yemeklerinde tercih edilir. Taze ekmek, çorba ve salata ile de iyi gider. Kimyon, her zaman diğer baharatlar ile uyumlu olmayan bir kuvvetli bir tada da sahiptir. Ülkemizde bu tadı sevenler her yemekte bu baharatı kullanabilir.

Kimyonun Sağlığa Faydaları

Kimyonun şifalı bitkiler arasında yer alması uzun bir geleneğe sahiptir. Dünyadaki şefler bu baharatın iştah uyarıcı etkisinin farkındadır. Kimyon safra ve mide salgısını uyararak sindirim etkiler ve metabolizmayı uyarır. Bu da kramplar, şişkinlik ve kolik rahatlatma sağlar.

Karaman kimyonu ise uçucu yağlardan biri olarak kullanılır. Bakteri ve mantarlar üzerinde büyüme engelleyici etki gösterir. Kimyon mide gazı için Almanya'da kullanılan en popüler doğal ilaçlarından biridir ve kısmen bebek gazları için uygulanır. Gıdaları sindirmek içinde oldukça yararlıdır. Ağır yemeklerin üzerine serpildiğinde yüksek yağlı yemeklerden sonra rahatlamanıza olanak sağlayacaktır.

Hemşireler annelere kimyonu önermektedir. Hamilelik veya emzirme döneminde kimyon takviyeleri sadece bir doktor ile görüştükten sonra tüketilmelidir. Ancak anne sütünü arttırdığı bir gerçektir. Buna ek olarak, kimyon baş ağrısı ve diş ağrısı için kişiye yardım eder. Bunun dışında, adet ağrısı, öksürük ve solunum yolu hastalıkları gibi alanlarda kullanılabilir.

Mide Gazı İçin Kimyon

Romalılar kimyonun şişkinlikteki olumlu etkileri biliyordu. Neredeyse mide gazı için verilen tüm ilaçlar içinde kimyon bulunur. Eczaneler ve sağlık gıda mağazalarında, kimyon, anason ve rezene çay karışımları satın alabilirsiniz. Kimyon çayı da üç aylık bebeklerde kolik için uygundur. Hatta rahatlamayı kimyon çayı sağlamak aynı zamanda rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Şişkinlik ya da mide krampları gibi diğer gastrointestinal semptomlar için de kimyon tüketebilirsiniz.

Eğer kimyon çayını evde yapmak isterseniz, fincan başına 1-2 tatlı kaşığı kimyon ekleyebilirsimiz. Su ile on dakika kaynattıktan sonra tüketirseniz şişkinlik ve mide rahatsızlıklarınıza iyi gelir. Ancak on dakikadan fazla kaynatmamaya özen göstermelisiniz. Hazırladığınız bu çayı günde iki kez içebilirsiniz. Daha fazla etki için çeyrek rezene ampulünü kimyon çayına katabilirsiniz. Bu karışım çayın etkisini artıracaktır. Tat katmaya da katkı sağlayacaktır. Diğer içeceklerin faydaları için sitemize göz atabilirsiniz. Kimyon yağı kullanmak isterseniz bir küp şeker parçası üzerinde iki damla yağ damlatarak yutun. Bunu bir günde üç kez tüketilebilirsiniz. Bununla birlikte, kimyon karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bu nedenle uzun süreler için yüksek boyutlarda alınmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler