1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kırım Tatarları Duma Seçimlerini Boykot Etti
Kırım Tatarları Duma Seçimlerini Boykot Etti

Kırım Tatarları Duma Seçimlerini Boykot Etti

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, Kırım Tatar halkının Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma seçimlerini sandık başına gitmeyerek boykot ettiğini bildirdi

A+A-

KİEV (AA) - Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, Duma seçimlerinin sona ermesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kırım Tatar halkının Duma seçimlerine katılmadığına işaret ederek, “Milletimiz sağ olsun. Milletin namusunu kurtaranlara büyük teşekkürler.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırım Tatarları’nın büyük çoğunluğunun yaşadığı yerlerde seçimlere katılım oranının oldukça düşük olduğunu aktaran Çubarov, sadece nüfusun yüzde 90’ını Kırım Tatarlarının oluşturduğu Fontana bölgesinde seçimlere katılımın yüzde 9’da kaldığı örneğini verdi.

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ise Kırım Tatarları’nın Duma seçimlerini boykot ettiğini ve bunun suç olmadığını belirterek, "İrade, protesto ve düşünceyi açıklamanın bir göstergesi olduğu için bu boykot önemlidir" açıklamasında bulundu.

Bir devletin bir parçasını ilhak etmenin, orada işgal yönetimi oluşturmanın ve o bölgede askeri varlığın güçlendirilmesinin suç olduğunu kaydeden Ümerov, pek çok uyarıya rağmen işgal yönetiminin Duma seçimlerini yarımadada gerçekleştirdiğini belirtti.

Ümerov, "Rusya, Kırım’da seçim düzenleyerek seçimlerin meşruluğu ile ilgili şüphe oluşturdu. Ukrayna bu seçimleri tanımayacaktır, ayrıca bu seçimleri pek çok ülkenin ve dünyanın da tanımayacağını düşünüyorum. Kırım geri dönecektir ve seçimler de yeniden yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Duma seçimlerinde sandıkların kapanmasına kısa bir süre kala, seçimlere katılım oranı Kırım’da yüzde 42,37, Sivastopol da ise yüzde 40,32 olarak açıklanmıştı.

Ukrayna Parlamentosu için 2012’de yapılan seçimlerde, Kırım’da seçimlere katılım oranı yüzde 49,45, Sivastopol’de ise yüzde 49,65 olmuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler