1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. 'Koalisyon Güçleri İçerisinde Yer Almakta Kararlıyız'
'Koalisyon Güçleri İçerisinde Yer Almakta Kararlıyız'

'Koalisyon Güçleri İçerisinde Yer Almakta Kararlıyız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz Irak'ta Irak'ın birliği beraberliği için koalisyon güçleri içerisinde yerimizi almakta kararlıyız. Koalisyon güçleri eğer Türkiye'yi istemiyorlarsa B planımız devreye girer. O da olmuyorsa C planımız devreye girer." dedi

A+A-

KONYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Irak'ta Irak'ın birliği beraberliği için koalisyon güçleri içerisinde yerimizi almakta kararlıyız. Koalisyon güçleri eğer Türkiye'yi istemiyorlarsa B planımız devreye girer. O da olmuyorsa C planımız devreye girer." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçarslan Şehir Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin, "Bu milletin güvenlik güçlerini herkes bilecek. Kimdir bilecek? Koalisyon güçleri şu anda bizimle beraber hareket ediyor, eyvallah. Koalisyon güçleri neden PYD ile neden YPG ile hareket ediyor, işte bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu koalisyon güçlerinin hemen hemen tamamına yakını bizimle dost. 63 ülke var koalisyon güçlerinin içinde. Hele hele NATO ülkeleri var ki bunların stratejik ortağı biziz. Bunların bir terör örgütüyle beraber olmasını anlayamıyoruz. Şu anda teröristleri eğitenleri anlamakta zorlanıyoruz." dedi.

"Birkaç hafta içinde yeni uygulamaları göreceksiniz"
"15 Temmuz darbe girişiminin, iradesini bir şarlatana teslim etmiş olanların yapabilecekleri bir ihanet" olduğunu ifade eden Erdoğan, "Allah bizlere akıl verdi. Allah bizlere irade verdi. Rabbim kerim kitabımızda birçok yerde ne buyuruyor? 'Akıl edenler için ayetlerimizde büyük hikmetler vardır. Düşünenler için ayetlerimizde büyük hikmetler vardır.' Soruyor, Akıl etmez misiniz? Hiç düşünmez misiniz? Şu anda ben Konya'da onbinlerce kardeşimizi akıl edenler olarak görüyorum. O düşünenler olarak görüyorum. Sizin bu kararlılığınızla geleceğe yürüyoruz." diye konuştu.

"Bu yapının içinde olanlardan 15 Temmuz'dan sonra gerçek anlamda pişmanlık duyan pek az kişi olduğunu görüyoruz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ne diyordum ben meydanlarda, 'Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet.' Aynen böyle oldu mu? Oldu. Ama bir şey daha diyordum, neydi o? 'İnlerine gireceğiz.' Girdik mi? Ama daha bitmedi, daha devam ediyoruz. Kaçacak delik arayacaklar. Şimdi yeni uygulamalar geliyor. Bu yeni uygulamaların adımlarını da atacağız, fazla sürmez. Şöyle birkaç hafta içerisinde bunları da göreceksiniz. Eğer bu milletin evladı olduklarını kabul ediyorlarsa gereğini yapacaklar. Eğer bu milletin evladı değillerse gereğini biz yapacağız."

'Asıl mağdurlar 241 şehidimizin yakınları'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan operasyonlara değinerek şunları söyledi:

"Bazıları diyor ki '15 Temmuz'un ardından yapılan operasyonlarda ölçü çok geniş tutuluyor. Çok fazla insan mağdur ediliyor.' Kusura bakmasınlar, kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Asıl mağdurlar 241 şehidimizin yakınları. Asıl mağdurlar, 2 bin 194 gazimizin yakınları. Katillerin yakınları mı mağdur? Bu ülkeyi bu hale sokanların yakınları mı mağdur? Bu ne mantık, böyle şey olabilir mi? Şu anda yapılan işlemler 15 Temmuz gibi bir ihanet karşısında yapılabileceklerin asgarisidir."

'Eğer lider taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır'
Durmayacaklarını, yola aynı şekilde devam edeceklerini ve kıyamete dek bu kararlılığı sürdüreceklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi konuşuyorlar, birinci darbe 17/25 atlatılmış, ikinci darbe öyle veya böyle 15 Temmuz atlatılmış, şimdi üçüncü darbe gelecekmiş. Bir tane ukala, kendini bilmez, köşesinden bir şeyler yazıyor. Ne diyor şair? 'Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan.' 15 Temmuz bunun en güzel ifadesi oldu. Birileri farklı şeyler söylediler. Ne dediler; 'Almanya'ya iltica, İtalya'ya iltica etti' ama bilmiyorlar ki biz bu yoldaki terbiyemizi alırken şöyle aldık, 'eğer lider taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır.'

'Cezaevlerindeki işkence iddiaları fiilen yalan'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cezaevlerindeki işkence iddiaları fiilen yalandır. Diğer mahkumlar hangi şartlarda cezaevinde kalıyorlarsa onlar da aynı şartlarda barındırılıyor. Darbe girişimine maruz kalmamıza rağmen, devletimizin ve milletimizin yüzünü kızartacak hiçbir hadiseye meydan vermeden bu süreci yürüttük, yürütüyoruz. Elbette eksikler olabilir, yanlışlar çıkabilir. Tespit edilir edilmez bunlar konusunda da gereken yapılıyor ve yapılacaktır. Ama mağduriyet edebiyatıyla 15 Temmuz'un hesabının sorulmasının önüne geçmeye çalışanlar varsa beyhude yere uğraşıyorlar, kusura bakmasınlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütlerini maşa olarak kullanarak üzerimize gelenler bilsinler ki bu maşalar eninde sonunda kendilerini de yakacak. Bu bir tehdit değil, sadece bir ikazdır." ifadesini kullandı.

'Türkiye'nin kimsenin toprağında, kimsenin egemenliğinde gözü yoktur'
"Terör örgütleri üzerinden bölgemizi yeniden yapılandırmaya çalışanları ikaz ediyoruz." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Her kim FETÖ'yü kucağında taşıyorsa, bu örgütün eninde sonunda zehrini oraya da akıtacağını bilmelidir. Her kim PKK'yı kucağında taşıyorsa bu örgütün bir gün orada da patlayacağını bilmelidir. Her kim DEAŞ'ı el altından destekliyorsa, bu örgütün mutlaka kendi başlarına da musallat olacağını bilmelidir. Bizim terör örgütlerinin tamamını da ilkeli bir duruşla reddetmemizin gerisinde işte bu 35 yıllık tecrübe yatmaktadır. Türkiye'nin kimsenin toprağında, kimsenin egemenliğinde gözü yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bazıları diyor ki 'Başika'dan çıkın, Başika'dan çekilin.' Biz elimizi kolumuzu sallaya sallaya oraya gelmedik ki. Başika'ya bizi davet eden sizsiniz. Bizi Başika'ya davet ettiniz, şimdi de 'buradan çıkın' diyorsun. Kusura bakma, orada benim soydaşlarım var. Orada Türkmen kardeşlerim var, oralarda benim Arap, Kürt kardeşlerim var, bize 'gelin, bize yardımcı olun' diyorlar ve Sayın İbadi, az önce Sayın Davutoğlu söyledi, işte bizi ziyarete geldiğinde bizzat kendisi bu talebini yaptı. Onun üzerine biz de oraya gittik. Şimdi oradan çekilmek. Kusura bakma." dedi.

'Eğer Türkiye'yi istemiyorlarsa B planımız devreye girer'
Erdoğan, "Şu anda koalisyon güçlerine talebimizi arkadaşlarım bugün veya yarın iletecekler. Biz Irak'ta, Irak'ın birliği, beraberliği için koalisyon güçleri içerisinde yerimizi almakta kararlıyız. Koalisyon güçleri eğer Türkiye'yi istemiyorlarsa B planımız devreye girer. O da olmuyorsa C planımız devreye girer. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir kabile devleti değildir. Bunu böyle bilsinler." ifadesini kullandı.

'Başkanlık sistemine adımı atalım'
Başkanlık sistemine ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

"Fiili bir durumla karşı karşıyayız. Bu durumun zemini 2007 yılında cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesini öngören anayasa değişikliği ile oluşturulmuştur. Şimdi milletim ne diyor? Yapılan kamuoyu araştırmalarına baktığımızda milletim 'başkanlık sistemi' diyor. Milletim diyor. Ben de diyorum ki parlamentodaki siyasi partilerimize, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi?' Milletin. Gelin millete götürelim. Eğer milletim bu işe 'evet' diyorsa 'hayırlı olsun' diyelim ve başkanlık sistemine adımı atalım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyaset kurumunun yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda inisiyatif alması partilerimizi zayıflatmaz, tam tersine güç kazandırır." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler