1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Konif 2016 Fuarı
Konif 2016 Fuarı

Konif 2016 Fuarı

KTO Karatay Üniversitesinde İŞKUR desteğiyle düzenlenen KONİF 2016 Fuarı, farklı sektörlerden firmalarla öğrencileri bir araya getirdi

A+A-

KTO Karatay Üniversitesinde, İŞKUR İl Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen, İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (KONİF) işverenlerle öğrencileri buluşturdu.

Üniversitenin mütevelli heyeti ve Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yerleşkede düzenlenen fuarın açılış töreninde, iş dünyasında yüksek katma değerli ürünlerin öneminin giderek arttığını, yüksek katma değerli ihracat yapısına geçmenin özel sektörün en öncelikli hedefi olduğunu söyledi.

Katma değeri yüksek ürünlerin nitelikli ve eğitimli iş gücüyle ortaya çıkacağını belirten Öztürk, iş dünyasının nitelikli iş gücü konusunda sıkıntı yaşadığına işaret etti.

Öztürk, şunları kaydetti:

"Bir tarafta işsizlik var. Bütün hükümetler programlarında işsizlikle mücadeleye yer veriyor. Diğer yandan gazete ilanlarında ve sanayicilerle görüşmelerde istihdam edilecek personel bulamama sorununu görüyoruz. Ülkemiz aslında çok ağır bir çelişkiyi yaşıyor. Eğitim ve istihdam arasında güçlü bir köprünün olmadığı görülüyor. Ülkemizin eğitim sistemiyle ihtiyacı olan iş gücü arasında bağlantı yok. Bu çelişkiyi gidermek, öncelikle eğitim kurumları olarak bizlerin ve kamunun görevidir. Fuarın bu anlamda önemli bir işlevi yerine getireceğine inanıyorum. İş verenlerle öğrencileri buluşturmak istiyoruz."

Açılışa, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya milletvekilleri Mehmet Babaoğlu ve Hüsniye Erdoğan, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş, öğrenciler ve firma temsilcileri katıldı.

Fuar, yarın sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler