1. HABERLER

  2. ADS

  3. Konut Aydınlatması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut Aydınlatması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Aydınlatması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Aydınlatması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Günümüzde aydınlatma giderek daha da önem kazanmaktadır. Ülkemizde inşaat yatırımlarının artması ile birlikte giderek daha kaliteli ve önemli yapılar hayata geçmiştir. Bunun neticesinde konut aydınlatması da bir diğer önemli inşaat kriteri olmuştur. İyi bir konut aydınlatması hem estetik, hem konforlu hem de verimli olmalıdır. Son yıllarda giderek popüler hale gelen LED aydınlatma sistemleri  yine konut aydınlatmasının en önemli oyuncularından biridir. Bugün Avrupa’da akkor flamanla lamba kullanımı yasaklanmıştır. Ülkemizde hızlı bir biçimde tasarruflu ampullere geçmiş, ancak bu durum yeterli değildir. Dahası tasarruflu ampuller cıva içerir ve sağlığa zararlıdır.

1-004.jpg

Aydınlatma tipleri yere ve amaca göre sınıflandırılır. Aydınlatmada genel, lokal, estetik, doğrudan ve dolaylı aydınlatma olarak isimlendirebilir. Dahası tünel aydınlatması gibi daha spesifik aydınlatma türleri de bulunur. Her aydınlatma yine her aydınlatma isteğine göre tasarımı değişmektedir. Spor salonunda kullanılan armatür ve aydınlatma ile konut aydınlatması farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik olacaktır.

2-002.jpg

 

Konut Aydınlatmasında Trendler

Konut aydınlatması da teknolojinin en çok etkilediği alanlardan biridir. İyi bir konut aydınlatması bugün aşağıdaki unsurları barındırır.

  • LED Sistemler
  • DALI veya KNX otomasyon sistemi
  • Uzaktan erişim
  • Akıllı cihazlarla entegre olabilen
  • İyi konfor ve estetik sağlayan
  • Aydınlatma düzeyi standartlarla uygun olan

3-002.jpg

Bugün bir konut aydınlatmasında beklenen en önemli unsurlardan biri şüphesiz verimliliktir. Evlerde harcadığımız elektriğin %20si aydınlatmaya gider. Bu oranı düşürebilmek mümkündür. İyi bir konut aydınlatması dimlemeye imkan vererek tasarruf etmemizi sağlar. Dimleme yani loşlaştırma aydınlatmanın boşuna gitmesini engeller. Bir evde her yerde aynı aydınlık düzeyine ihtiyaç duyulmaz. Ya da her zaman aynı aydınlatma düzeyi beklenmez. Bu nedenle dimleme ile enerji tasarrufu yapılır. İyi bir konut aydınlatmasının en önemli unsurlarından biri verimliliktir.

Kaynak: http://www.voltimum.com.tr/haberler/konut-aydinlatmasinda-dogru-aydinlatma-neden-onemlidir

 

Önceki ve Sonraki Haberler