1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'da Elmaların Suyu Güneşten
Konyada Elmaların Suyu Güneşten

Konya'da Elmaların Suyu Güneşten

Konya'da sulama amaçlı elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanan 450 bin ağaçlık organik elma üretim tesisi kuruldu

A+A-

Konya'da sulama amaçlı elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanan 450 bin ağaçlık organik elma üretim tesisi kuruldu.
Üretici firmadan yapılan yazılı açıklamada, Ereğli ilçesinde kurulan bahçenin ilk hasadının bu yıl eylül ayında yapılacağı ve bahçeden 3 bin 500 tonluk rekolte beklendiği ifade edildi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, yenilenebilir enerji destekli tarımsal faaliyetler konusunda Konya’yı üs olarak seçtiklerini ve 3 bin 500 dekarlık bahçeye 450 bin elma fidanı diktiklerini belirtti.
Projeyle çevreye zarar vermeden doğal yollarla üretim sağladıklarını ifade eden Üstün şunları kaydetti:

"Elma bahçelerinin sulama amaçlı elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden elde ediliyor. Bu amaçla bahçenin uygun noktalarına toplam 600 kilovat gücünde beş adet fotovoltaik elektrik üretim tesisi kuruldu. Söz konusu güneş enerji santrallerinin üreteceği yaklaşık 400 bin kilovatsaatlik temiz enerji, ağaçların sulanmasını sağlayacak pompalarda harcanacak. Elma bahçelerine kurulan güneş enerjisi santralleri, ucuz ve temiz enerji sayesinde üretim maliyetlerini ciddi ölçüde düşürdü. Kesintisiz enerji aynı zamanda ürün kalitesini yakalamaya da yardımcı olacak. Tesisle gerek bölgede, gerekse ülkenin başka yerlerindeki girişimciler için bir model oluşturmasını amaçladık. Tesislerimizin kapısı isteyenlere açık. Bilgi birikimimizi, girişimci adaylarıyla paylaşmaya hazırız.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler