1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Konya'da Psikiyatri Hastaları İçin Kermes Düzenlendi
Konyada Psikiyatri Hastaları İçin Kermes Düzenlendi

Konya'da Psikiyatri Hastaları İçin Kermes Düzenlendi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi'nde tedavi gören hastalar için kermes düzenlendi.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi'nde tedavi gören hastalar için kermes düzenlendi.

Meram Halk Eğitim Merkezi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü işbirliğiyle Psikiyatri Kliniğinde yatan hastaların yararına kermes düzenlendi.

Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, kermeste yaptığı konuşmada, ruhsal bozuklukların bazen yatarak tedavi olmayı gerektirdiğini bazen de sanatla ilgilenerek atlatılabileceğini söyledi.

Kucur, hastanede geçirilen süre içinde tedavinin bir parçası olarak görülen ve alanında uzman öğretmenlerin eşliğinde üretilen sanat eserlerinin geleneksel kermeste sergileneceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hastalarımız vakitlerini verimli bir şekilde geçirirken bu ürünlerle, yaşama sevincini kendilerinden almak isteyen ruhsal bozukluklara meydan okumuşlardır. Burada sergilenen ürünlerin arka planında hastalarımızın sıkıntıları, acıları, umutları ve sevinçleri yer almaktadır. Bu eserler mutluluğun üretim, çaba ve uğraşla elde edilebileceği konusunda iyi birer örnek olmuştur."

Uğraş terapisi ile insanların üretme kapasiteleri, sanatsal yönleri ve hayatın renkleri ile yaşama tutunmayı yeniden keşfettiklerini belirten Kucur, "Benlik saygıları artıyor. Toplumdaki ruhsal bozukluklar ile ilgili ön yargıların ve damgalamanın azalmasına katkıda bulunması açısından bu tür sergilerin kıymetli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler