1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Konya'da Tekstil Sektörüne Tasarımcı Yetiştirilecek
Konyada Tekstil Sektörüne Tasarımcı Yetiştirilecek

Konya'da Tekstil Sektörüne Tasarımcı Yetiştirilecek

Konya Sanayi Odası, tekstil sektörünün tasarımcı sorununun çözümüne AB Projesi ile katkıda bulunacak. Konya Sanayi Odası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı arasında “Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavu

A+A-
 
Konya Sanayi Odası, tekstil sektörünün tasarımcı sorununun çözümüne AB Projesi ile katkıda bulunacak. Konya Sanayi Odası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı arasında “Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor Projesi” imzalandı. 
Proje hakkında bilgi veren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, proje ile 60 kadını tekstil tasarımcısı olarak sektöre kazandırmayı hedeflediklerini, projede yer almak isteyen 25-64 yaş arasındaki kadınların Konya Sanayi Odası’na başvurmaları gerektiğini söyledi. Yüzde 80 Avrupa Birliği finansman desteği ile hayata geçirilen proje kapsamında kursiyerlere Girişimcilik Belgesi de verileceğini ifade eden Kütükcü, kursiyerlerin bir tekstil sanayi işletmesinde çalışabilmenin yanı sıra, bu belge ile kendi işyerlerini de açabileceklerini belirtti. 
Kadınlarda hayat boyu öğrenmeye katkı 
Proje ortakları arasında Konfeksiyon Tekstil İşadamları Derneği (KOTİAD)’ında bulunduğu “Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor Projesi”nin, Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Kütükcü, “Bu proje, tekstil sektörünün ihtiyacı olan nitelikli tasarımcılar yetişmesini sağlayacak. Aynı zamanda, kadınların hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarının artmasına, istihdamına ve uyum yeteneğinin geliştirilmesine de katkıda bulunacak” dedi. 
Her türlü projeye destek vermeye hazırız 
Açıklamasında Oda olarak Konya sanayisinin en büyük sorunlarından biri haline gelen istihdam sorununa çözüm bulmak için daha önce de çeşitli protokoller imzaladıklarını hatırlatan Kütükcü, istihdam sorununun çözümü konusunda sektörlerden gelecek her türlü projeye destek vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 
60 katılımcının yer alacağı bir yıllık proje kapsamında kursiyerlere, moda tasarımı, temel bilgisayar, kişisel gelişim ve KOSGEB girişimcilik eğitimleri verilecek. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı inceleme gezileri de gerçekleştirilecek. 
 
Önceki ve Sonraki Haberler