1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Konya'daki FETÖ/PDY Çatı Davası
Konya'daki FETÖ/PDY Çatı Davası

Konya'daki FETÖ/PDY Çatı Davası

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 195'i tutuklu 486 kişinin yargılanmasına devam edildi

A+A-

KONYA (AA) - Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 195'i tutuklu 486 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince, merkez Meram ilçesinde özel olarak hazırlanan Fatih Sultan Mehmet Spor Salonu'nda görülen duruşmaya bazı sanıklar, yakınları, avukatları ve tanıklar katıldı.

Tanıklardan H.Ş, çocuğunu 2012-2013 eğitim öğretim yılında örgüte ait bir dershaneye gönderdiğini söyledi.

Çocuğunun öğretmeninin tutuklu sanık Ali B. olduğunu anlatan H.Ş, "Ali B, oğlumun, Zaman gazetesinin haftada bir yapılan Türkiye geneli sınavlarına girebilmesi için gazeteye abone olmamız gerektiğini söyledi. Kendisinin talebiyle Zaman gazetesine bir yıllığına abone oldum. Abonelik ücretini dershanenin idari işler bölümünde ödedim. " ifadesini kullandı.

Tanıklardan İ.M, geçmişte örgüte ait bir dershanede öğretmenlik yaptığını, bu dönemde maaşından burs adı altında kesintiler yapıldığını anlattı.

İ.M, görev yaptığı dönemde yönetimin çeşitli talepleriyle karşılaştığını aktararak, "Her öğretmenden yılda 5 gazete, 5 dergi abonesi toplaması isteniyordu. 'İster bulun, ister bulmayın. Bulamazsanız bu miktarı maaşınızdan keseriz' diyorlardı. Bu yüzden öğretmenler gazete ve dergi abonesi bulmaya çalışırdı. Ayrıca her yıl 1 kurban bağışçısı bulmamız istenir, bulamazsak kurban ücreti maaşımızdan kesilirdi. Fazla kurban bağışı toplarsak ödül olarak erken tatil, gezi gibi imkanlar verilirdi." diye konuştu.

- "Aboneliği iptal ettirdiğimde bana kızdı"

Tanıklardan H.S, geçmişte örgüte ait bir şirkette garsonluk yaptığını söyledi.

Tutuklu sanık Doğan S'nin çalıştığı şirketin müdürü olduğunu dile getiren H.S, şöyle devam etti:

"Doğan S, 'Abiler, ablalar şirkete gelecek' deyip bizden masa hazırlamamızı isterdi. Biz de masa hazırlar, garsonluk yapar, toplantıların içeriğinden ve katılımcılarından haberdar olmazdık. Mevlana Üniversitesinde çalıştığım dönemde de bu tarz etkinliklerde garson olarak görev aldığım olmuştur. Doğan S, beni istemediğim halde Zaman gazetesine abone yaptı. Daha sonra ben bu aboneliği iptal ettirdiğimde bana kızdı ve tekrar abone olmak durumunda kaldım."

Doğan S'nin örgüt içi evliliklere aracılık yaptığını ileri süren H.S, "Abilere ve ablalara fotoğraf göstererek örgüt içi evliliğe aracılık yaptığını tutuklu sanık Fatih K. ile konuşurlarken duymuştum. Bildiğim kadarıyla Doğan S, örgüt dışı evliliğe izin vermiyordu. " ifadesini kullandı.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler