1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köy Evleri Yangından Korunacak
Köy Evleri Yangından Korunacak

Köy Evleri Yangından Korunacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından geliştiren projeyle, orman köylerindeki ahşap evlerde meydana gelen yangınların önüne geçilecek

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından geliştiren projeyle, orman köylerindeki ahşap evlerin yangından korunması amaçlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, orman köylüleri için yeni projeler geliştirilmeye ve köylülerin desteklenmesine yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor.

Özellikle orman köylerindeki ahşap evlerde eskiyen elektrik tesisatından kaynaklı yangınların önüne geçmek isteyen Bakanlık, uygulamaya koyduğu "Yanmaz Kablo ile Köy Evlerinin Elektrik İç Tesisatının Yenilenmesi Projesi" ile büyük maddi kayıplara yol açan köy yangınlarının önemli ölçüde azaltılmasını hedefliyor.

Maddi kayıpların yanında söndürme giderleri ve yeni inşaat için kereste ihtiyacını da en aza indirmeyi amaçlayan proje ile ünite başına 4 bin liraya kadar yüzde 18 hibe, yüzde sıfır faiz ve 4 yılda geri ödeme şartıyla verilen kredi vasıtasıyla köy yangınlarının önemli ölçüde önüne geçilmesi planlanıyor.

"Maddi ve manevi ziyana sebep olan yangınların önüne geçiyoruz"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak orman köylülerinin faydasına olacak ne varsa yapmak için gayret ettiklerini belirtti.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Kastamonu bölgemizde orman köylerindeki ahşap evlerin elektrik tesisatları çok eskimiş durumda ve bu sebeple yangınlar çıkıyor. Biz de eskiyen elektrik tesisatlarını değiştirmek için böyle bir proje geliştirdik. Bunun için orman köylülerimize kredi desteği vermeye başladık. Verdiğimiz kredi için de gerek hibe gerek sıfır faiz gerekse de 4 yılda geri ödeme gibi kolaylıklar sağladık. Bu proje bittiğinde hem maddi hem de manevi ziyana sebep olan yangınların önüne geçmiş olacağız, Kastamonumuza ve orman köylülerimize hayırlı olsun."

Muhabir: Zehra Aydın

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler