1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kuduztaşıyan Tilkiler
Kuduztaşıyan Tilkiler

Kuduztaşıyan Tilkiler

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz, birçok köy, şehir ve hatta üniversite kampüslerine...

A+A-

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz, birçok köy, şehir ve hatta üniversite kampüslerine yerleşen tilkilerin kuduza karşı mutlaka aşılanması gerektiğini belirtti.

Başhekim Onmaz, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kuduzun, merkezi sinir sistemini etkileyen, hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık olduğunu ve hala günümüzde önemini koruduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl enfekte köpekler tarafından ısırılan 55 binden fazla kişinin öldüğüne dikkati çeken Onmaz, bunun yüzde 30 - 60'nın 15 yaş altı çocuklardan oluştuğunu kaydetti.

Kuduzun Türkiye'de de hala önemini koruduğunu vurgulayan Onmaz, şunları kaydetti:

"Gerek insanlarda gerekse hayvanlarda kuduza karşı aşılar mevcut. Hastalıktan korunmanın tek yolu da aşılanma. Özellikle doğada bulunan tilki gibi vahşi hayvanların da mutlaka uygun metotlarla aşılanması gerekiyor. Ülkemizde son dönemde tilki kaynaklı kuduz vakalarının sayısındaki artışın göz ardı edilmemesi lazım. Birçok köy, şehir ve hatta üniversite kampüslerine yerleşen bu hayvanların mutlaka aşılanması gerekiyor. İnsanları da risk teşkil eden vahşi ve kemirici hayvanlara karşı daha dikkatli olmaya davet ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler