1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurban Pazarındaki 'Haydar' İsimli Deveye Büyük İlgi
Kurban Pazarındaki Haydar İsimli Deveye Büyük İlgi

Kurban Pazarındaki 'Haydar' İsimli Deveye Büyük İlgi

Trabzonlu besicinin Urfa'da yetiştirdiği ve ''Haydar" ismini verdiği bir tonluk deve, Trabzon'da kurulan hayvan pazarında hem besicilerin hem de vatandaşların ilgi odağı oldu

A+A-

TRABZON (AA) - Meltem Yılmaz/Seyit Ahmet Eksik - Trabzonlu besicinin Urfa'da yetiştirdiği ve ''Haydar" ismini verdiği bir tonluk deve, Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Akyazı Mahallesi'nde kurulan hayvan pazarında hem besiciler hem de vatandaşlardan ilgi görüyor.

Trabzon'da kurbanlık deve görmenin şaşkınlığını yaşayan vatandaşlar, deveyle bol bol fotoğraf çektiriyor. Hayvan pazarının bir günde ilgi odağı haline gelen "Haydar" adlı deve, aynı gün 15 bin liradan alıcı buldu.

Deveyi satmak üzere hayvan pazarına getiren Ahmet Sezgin Kartal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 yıldır besicilikle uğraştığını ve Trabzon'da gıda sektöründe iki firması olduğunu söyledi.

Urfa Siverek'te de deve yetiştirdiğini dile getiren Kartal, "Siverek'te yetiştirdiğimiz ve adını 'Haydar' koyduğumuz devemizi kurbanlık olarak Trabzon'a getirdik. Trabzon'da hayvan pazarında ilk deve olacak." ifadelerini kullandı.

"Gün geçtikçe ilgi artıyor"
Kurban pazarında "Haydar"a ilginin çok yoğun olduğunu vurgulayan Kartal, "Vatandaşlarımız Haydar'ı çok sevdi. Onunla fotoğraf çektiriyorlar, ilgi çok yüksek. İnsanlar onu hiç bırakmıyor. O yüzden hayvan bazen yemini yiyip yatamıyor ve bütün gün ayakta kalıyor. Gün geçtikçe de ona ilgi artıyor." dedi.

Vatandaşlar şaşkın
Kurbanlık almak için pazara gelen Yalçın Birşen de çok şaşkın olduğunu ifade ederek, "Kurbanlık almak için geldim, deve ile karşılaştım. Yıllardır kurban kesiyoruz, buraya gelirim ama ilk defa deve gördüm. Filmlerde göründüğü gibi değil. Çok etkilendim. 'Eti nasıldır' merak ediyorum ama kurban kesmek için düşünmem. Biz bunu kesemeyiz, bunu kesmeye de usta lazım." diye konuştu.

Deve ile fotoğraf çektiren Hacer Özdemir ise ilk defa hayvan pazarına geldiğini belirterek, "Hayatımda ilk defa deve gördüm. Çok güzel bir hayvan. O nedenle fotoğraf çektirdim. Çok hoşuma gitti. İyi oldu burada bir devenin olması ama kurbanlık olarak hiç düşünmedim. Fiyatı 15 bin lira. Bizim bütçemiz o kadar değil. Ekonomik olsa ortaklarla birlikte düşünülebilirdi." ifadesini kullandı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler