1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kurumsal Yönetim Zirvesi
Kurumsal Yönetim Zirvesi

Kurumsal Yönetim Zirvesi

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Kolbaşı:- "Uluslararası fonlarla çalışmak Türk şirketlerin markasına değer katıyor"- Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın:- "Kurumsal yapıda birlikte çalışmak ve ortak akıl çok önemli"

A+A-

İSTANBUL (AA) - Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, uluslararası fonlarla çalışmanın Türk şirketlerin markasına değer kattığını ifade etti.

Kolbaşı, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından 11’incisi düzenlenen Kurumsal Yönetim Zirvesi'nin "Bir Şirkete Neden Yatırım Yaparım?" başlıklı panelindeki konuşmasında, şirketlerin yatırımcı fonlarla kurdukları ortaklıkların küresel fonlar bulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Arzum'un son 9 yıldır yatırım fonlarıyla ortaklık yaptığını anımsatan Kolbaşı, "Arzum'da en önemli değişim şu; yönetim kurulu ve icra kurulu karışıktı. Şimdi ise şirketin CEO'sunun altında hiçbir aile üyesi yok. Şirketin profesyonel yöneticilerinin altında aile üyelerinin olması şirketi çalıştırmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kolbaşı, "Markanın algısı da değişti. 2 tane fonla 9 senedir ortaklık yapmamış olsam, belki Arzum böyle bir marka olmayacaktı. Uluslararası fonlarla çalışmak Türk şirketlerin markasına değer katıyor." dedi.
 

- "Esnek değilseniz başarılı olmanız mümkün değil"
 

İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Genel Müdürü Murat Özgen, kendilerinin yatırıma sermaye koyup ortaktan hisse almadan, şirketi azınlık hissedar olarak büyütmeye çalışan bir fon olduklarını söyledi.

Yatırımcıları, stratejik ve finansal yatırımcı olmak üzere ikiye ayıran Özgen, stratejik yatırımcıların kendi bilgi ve sinerjileriyle şirketlere yatırım yaptıkları için bazı konularda daha esnek davranabildiğini ancak finansal yatırımcıların ise operasyonel karlılığın yanında şirketlerin iyi bir yönetim sahibi olup olmadığına da baktıklarını aktardı.

Özgen, "Şirket yönetimi olarak esnek değilseniz başarılı olmanız mümkün değil." ifadesini kullandı.

 

- "Risk yönetimi kadar fırsat yönetimini de iyi yapmak lazım"

 

"Hatalarından Öğren, Bazen Olur" oturumunda konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selim Akın da kendisine bırakılanları korumak, bir adım öteye götürmek ve Türkiye'nin kendilerine verdiklerine birşeyler katarak, verilenleri geri ödemek için çalıştığını söyledi.

Akın, kurumsal yapıda birlikte düşünebilmenin önemine dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu aşamada kişisel egolar, geçmişten gelen tortular illa ki zaman zaman ortaya çıkıyor. Özellikle aile şirketiyseniz, her ne kadar 20 sene birlikte çalıştığınız insanlar da olsa etrafınızda, onlarla arada görünmeyen barikat var. Aile üyeleri ile profesyoneller arasında görünmeyen bir çizgi oluyor. Her ne kadar beraber hareket etmek isteseniz de o çizgiyi aşmak biraz zor oluyor. Profesyonel kişiler kendini şirkette kilit ve vazgeçilmez insan olarak konumlandırmaya çalışıyor, bu da beraberinde bazı sorunları getiriyor. Şirkete geldiğimde ikinci kuşak olarak kendimi kabullendirmekte zorlandım. Kurumsal yapıda birlikte çalışmak ve ortak akıl çok önemli."

Turcas Petrol Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy da şirketlerde sürdürülebilirliğin önemine dikkati çekti.

Bu sürdürülebilirliğin arkasında finansal sürdürülebilirlikteki başarının yattığına vurgu yapan Aksoy, "Finansal sürdürülebilirliği yaratmak için risk yönetimi kadar fırsat yönetimini de iyi yapmak lazım. İkisini bir arada ne kadar başarılı yapabilirseniz o kadar başarılı olursunuz." ifadelerini kullandı.

Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat ise "Yönetilebilecek kadar risk almak gerek. İş hayatında karşılaşılabilecek bir çok senaryo var, bu yüzden B planlarının önceden belirlenmesi önemli." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler