1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Mahalleliyi "Tenekeden Davulla" Çocuklar Sahura Kaldırıyor
Mahalleliyi Tenekeden Davulla Çocuklar Sahura Kaldırıyor

Mahalleliyi "Tenekeden Davulla" Çocuklar Sahura Kaldırıyor

Çankırı'nın Kırkevler Mahallesi'nde, yaşları 9-14 arasında değişen 6 çocuk, tenekelerden "davul", sopalardan da "tokmak" yaparak sahur vakti sokaklarda dolaşıp maniler söyleyerek insanları sahura kaldırmaya çalışıyor- Çocukların davranışını takdir eden va

A+A-

ÇANKIRI (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Çankırı'da, yaşları 9-14 arasında değişen 6 çocuk, tenekeden yaptıkları "davullar" ile mahalle sakinlerini sahura kaldırıyor.

Kırkevler Mahallesi'ne bağlı yaklaşık 100 hanenin bulunduğu Kenbağ mevkisinde ramazan davulcusu gelmemesi nedeniyle yaşları 9-14 arasında değişen 6 çocuk, "ramazan davulculuğu" yapmaya karar verdi.

Bunun üzerine tenekelerden "davul", sopalardan da "tokmak" yapan çocuklar, sahur vakti sokaklarda dolaşıp maniler söyleyerek insanları sahura kaldırmaya çalışıyor. Çocukların davranışını takdir eden vatandaşlar da çikolata, börek ve harçlık vererek onları mutlu ediyor.

Çocuklardan Berkay Kapusuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7. sınıfa geçtiğini söyledi.

Bulundukları yere ramazan davulcusunun gelmemesi nedeniyle arkadaşları ile mahalleliyi sahura kaldırmaya karar verdiklerini dile getiren Kapusuz, "Teneke ve sopaları kullanarak kendi davulumuzu yaptık. Mahallenin aşağı tarafından başlayıp yukarıya doğru giderek tenekeler çalarak, maniler okuyarak insanları sahura uyandırıyoruz." dedi.

- Mahalle halkı da çocuklar da durumdan memnun

Kapusuz, "Bizim bulunduğumuz bölge biraz uzakta olduğu için davulcu gelmiyor. Biz de hem eğlenmek hem de sevap kazanmak için tenekelerle davul çalıyoruz. Davul çalarken hep birlikte maniler okuyup insanları eski günlerdeki gibi sahura kaldırıyoruz." diye konuştu.

Vatandaşların da kendilerine ikramlarda bulunduğunu belirten Kapusuz, "Mahalle halkı bizim davul çalmamızdan çok memnun. Bizi yanına çağırıp börek ikram ediyor, çikolata veriyorlar. Kimisi de harçlık vererek bizleri mutlu ediyor. Hem mahalleli hem de biz bu durumdan çok memnunuz." ifadelerini kullandı.

- Hastaların olduğu sokakta gürültü yapılmıyor

Berkay Kapusuz'un babası Ethem Kapusuz ise çocukların uygulamasını mahalleli olarak takdirle karşıladıklarını belirtti.

Çocukların geceleri sahura yakın zamanda kalkarak tenekelerle davul çaldıklarına işaret eden baba Kapusuz, "Burası küçük bir yer olduğu için herkes birbirini tanıyor. Eğer bir sokakta hasta ya da rahatsız edilmemesi gereken biri varsa çocuklar o akşam o sokaktan geçmiyor. Ya da sessizce geçerek hasta ve rahatsız edilmemesi gereken kişileri rahatsız etmiyorlar." diye konuştu.

Şeyma Ayman da gruba ağabeyiyle katıldığını anlatarak, ağabeyi ve diğer arkadaşlarıyla tenekeden "davullar"ı ile insanları sahura kaldırmaktan mutlu olduklarını kaydetti. Ayman, ramazan ayı sonuna kadar uygulamayı sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mahalle sakinlerinden İhsan Gün de çocukların sesini duyunca her gece onları karşılamaya çıktığını söyledi.

Küçük yaşta olmalarına rağmen çocukların geleneklerine sahip çıktığını dile getiren Gün, "Çocuklar her gün saat 02.00'lerde evin önünde oluyor. Bizleri davul çalarak uyandırıyorlar. Sağ olsunlar, ramazanı yaşıyorlar, yaşatıyorlar. Biz de elimizden geldiğince onları ödüllendiriyoruz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler