1. HABERLER

  2. ADS

  3. Makaralı Yangın Merdiveni
Makaralı Yangın Merdiveni

Makaralı Yangın Merdiveni

Makaralı Yangın Merdiveni

A+A-

Ülkemizde konut sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte yangın merdiveni sektörü de gelişmiştir. Firmalar, her türlü projeye uygun yangın merdiveni üretmeye başlamıştır Teknolojik gelişmelerle birlikte üretim de daha hızlı bir hal almıştır. Yangın merdiveni ile ilgili dikkat çeken konulardan biri ‘makaralı yangın merdiveni’ konusudur.

Binalara yangın merdiveni yapılması için öncelikle proje çizilmektedir. Bu projede en uygun cepheye yangın merdiveni konması planlanmıştır. Ancak, bazı binalarda cephe konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. İşte tam bu noktada ‘makaralı yangın merdiveni’ konusu devreye girmektedir. Uygun cephe olmayan binalarda bu şekilde yangın merdiveni kullanılmaktadır.

‘Makaralı yangın merdiveni’ genellikle düz yangın merdivenlerinin bitim aşamasına yerleştirilen makara sistemiyle oluşmaktadır. Binalarda yangın merdiveni için yere inecek uygun cephe yoksa yani, binanın cepheleri ana yol üzerindeyse, binanın bir kat yukarısında yangın merdiveni sonlanmakta ve makara sistemiyle ‘makaralı yangın merdiveni’ kullanılmaktadır.

Cephesi uygun olmayan binalarda kullanılan ‘makaralı yangın merdiveni’ dikkatli bir şekilde üretilmektedir. Çelik kullanılarak üretilen bu yangın merdiveninde makara sistemine dikkat edilmelidir. Yani, makara kısmının kolay kullanılır olması son derece önemlidir. İnsanların yangın sırasında telaşlı olacakları düşünülerek uygun sistem üretilmelidir.

‘Makaralı yangın merdiveni’ kullanılırken makara kısmı kolay bir şekilde çalışmalıdır. Bu şekilde yangından kaçan kişiler hızlı bir şekilde bu sistemi kullanarak güvenli alana inebilirler. Aksi durumda insanlar yüksekten atlamak zorunda kalabilirler ve bu da can güvenliğini olumsuz şekilde etkiler.

Yangın merdiveni üretimi yapan firmalar ‘makaralı yangın’ merdiveni konusunda da hizmet sunmaktadır. Bu yangın merdiveninde kullanılan tüm malzeme ısıda genleşecek ve kayganlığı önleyecek şekilde kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde güvenli bir şekilde kurtulmak mümkün olacaktır.

‘Makaralı yangın merdiveni’ konusunda makara sisteminin de yangından etkilenmeyecek şekilde üretilmesi gerekmektedir. Yani ‘makaralı yangın merdiveni’ üretiminde her aşama ve makara kısmı uygun malzeme ile üretilmelidir. Bunun olmaması durumunda makara sisteminde tıkanıklık meydana gelecek ya da ateşten etkilenerek işlev göremeyecektir. Binada bulunan herkesin güvenliğini ilgilendiren bu konuda hizmet alırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Kontrollerden tam not alan, tüm izinlere sahip olan firmaları tercih etmelisiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler