1. HABERLER

  2. ADS

  3. Marka Sorgulama Ne İşe Yarar?
Marka Sorgulama Ne İşe Yarar?

Marka Sorgulama Ne İşe Yarar?

Marka Sorgulama Ne İşe Yarar?

A+A-

Üretim faaliyetleri gerçekleştiren firmalar kendi kurumsal kimliklerinin bir değer kazanması adına markalaşma yoluna giderler. Bu süreçte firmanın ilgili bölümleri tarafından belirlenmiş olan marka isimlerinin kabul edilmesi ve sonrası için kullanılıyor olması gerekmektedir. Firmalar belirledikleri marka isimlerini kullanmadan önce resmi olarak marka sorgulama yapmalıdır. Bu sayede kendi belirledikleri ismi daha önce kullanmış ve hali hazırda kullanan başka firmalar bulunuyorsa onlardan ayrışmalarını sağlar. Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütülen tescil işlemlerine geçmeden önce bu alanda destek hizmetleri veren farklı firmalardan marka sorgulama hizmeti alınabilmektedir. Sorgulama işlemlerinin mutlaka bu alanda deneyimli ve uzman bir kişi tarafından yapılması sonuca ulaşmada en önemli unsurdur.

Patent Sorgulama ile Ürünlerin Niteliği

Yenilikçi bir anlayışla üretim faaliyetlerini sürdüren hemen hemen her firma yeni bir ürün ortaya koyarak sektörde farklı bir çizgiye sahip olmak ve kendini sürekli olarak geliştirmek ister. Bu bağlamda yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda bazı yeni ürünler ortaya çıkarılır. Her biri birbirinden farklı teknolojilere, kullanım alanlarına ve şekillerine sahip olan ürünlerin haklarının alınması için mutlaka patent sorgulama işlemi yapılmalıdır. Böylece araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ürünün bir değer kazanması da sağlanmaktadır. Farklı amaçlarla fikri ve teknik anlamdaki tüm yeni buluşlar patent sorgulama ile diğer patentli buluşların yanında yer almaktadır.

Patent ile Buluşların Korunması

Üreticiler arasındaki çalışmaların birbirinden ayırt edilmesi, herhangi bir üreticinin diğerinin ortaya koyduğu ürünü kopyalamaması adına önceden belirlenmiş yasalar ve kanunlar gereği belirli sınırlandırmalar yapılmıştır. Bu sınırlandırmalar ürün sahibi olan üreticiler için koruma özelliğine sahipken yeni üretim yapacaklar için yaratıcı bir alan yaratmaktadır. Ortaya konan bir buluş patent hakları alındığı takdirde belirli bir süre boyunca o buluşla ilgili yapılan tüm alım, satım, geliştirme gibi faaliyetler patent sahibi kişiye ait hale gelmektedir. Aynı zamanda bu şekilde üreticinin buluşunun satışından kazanacağı ticari gelir ve sektördeki ticari itibarı da ürünün benzerlerine izin verilemeyeceği için koruma altına alınmış olur. Türk Patent Enstitüsü, Türkiye’deki patent işlemlerini gerçekleştiren kurumdur.

Önceki ve Sonraki Haberler