1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı
Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı

Mavi Marmara Saldırısının 6. Yılı

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Özkan:- "Mavi Marmara baskı altındaki bütün coğrafyalarda umut olarak yoluna devam ediyor"

A+A-

AKSARAY (AA) - Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder Özkan, Mavi Marmara saldırısının 6. yılına ilişkin, "Mavi Marmara baskı altındaki bütün coğrafyalarda umut olarak yoluna devam ediyor." dedi.

Özkan, dernek binasında Mavi Marmara saldırısının 6. yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, 6 yıl önce Mavi Marmara gemisinin abluka altındaki Gazze’ye yardım götürürken uluslararası karasularda saldırıya uğradığını anımsattı.

Mavi Marmara gemisinin tek bir insanın bile yardıma muhtaç yaşamak zorunda kalmasının insanlık onuruna aykırı bulunduğu için yola çıktığını belirten Özkan, "İsrail’in 31 Mayıs 2010’da gerçekleştirdiği saldırıda şehit olan 10 insani yardım gönüllüsü ve Mavi Marmara'nın misyonu, İsrail'in unutturma çabalarına rağmen adaletin, barışın, özgürlüğün sembolü olarak tüm dünyayı dolaşmaktadır." dedi.

Gazze'deki ablukayı delmek amacıyla yola çıkan Mavi Marmara'nın Kudüs-Filistin mücadelesinin bir parçası olduğunu belirten Özkan, şunları anlattı:

"Amacı ablukanın kalkmasıdır. Ablukanın kalkması için sorumluluğumuz devam etmektedir. Barış isteyen halklar İsrail’in karşısındadır. Türkiye, Mavi Marmara’nın tarafında, İsrail’in karşısındadır. Bunun altını bir kez daha çiziyoruz. Siyonistlere göre İsrail’in amacına uygun tek çözüm 'Mavi Marmara'yı tarihten silmek, üzerini örtmek, hafızalardan çıkarmak ve unutturmak'tır. Bizler unutturmayacağız. İsrail'le diplomatik ilişkilerin Mavi Marmara saldırısı öncesine dönmesi için İsrail'in Mavi Marmara mağdurlarının ailelerinden özür dilemesi, tazminat ödemesi ve Filistin üzerindeki ambargonun kaldırılması da yetmez. Mücadelemiz Müslümanlar Kudüs'te özgürce namaz kılana kadar devam edecektir. Bunun için Kudüs'ün dünya barışı için barışı sevenlerin elinde olması, Siyonizm’in Kudüs'ten ellerini çekmesi gerekmektedir."

Özkan, Filistin'in tamamen özgür olmasını istediklerini belirterek, "Bu yüzden Mavi Marmara hiç durmadan yoluna karadan devam ediyor. Mavi Marmara baskı altındaki bütün coğrafyalarda umut olarak yoluna devam ediyor. Gazze Özgürlük Filosu’nun tüm bileşenleri olarak ve Mavi Marmara’da buluşan tüm cesur, iyi yürekler adına 10 şehidimizi, yeryüzündeki zulme karşı direnen tüm gençleri ve çocukları, şu an dünyanın dört bir tarafında kriz bölgelerinde canı pahasına çalışan tüm insani yardım gönüllülerini bir kez daha muhabbetle selamlıyoruz. Muhtaç olduğumuz birlik, beraberlik ve bütünlük tüm mazlumlara ve mağdurlara umut olacaktır." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler