1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Menderes, Zorlu Ve Polatkan Anıt Mezarda Anıldı
Menderes, Zorlu Ve Polatkan Anıt Mezarda Anıldı

Menderes, Zorlu Ve Polatkan Anıt Mezarda Anıldı

27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Menderes, Zorlu ve Polatkan, idam edilişlerinin 55. yılında anıt mezardaki kabirleri başında anıldı

A+A-

İSTANBUL (AA) - 27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, ölümlerinin 55. yılında anıt mezarda anıldı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, törende "Şehitlerimizin idam edilişinin, Yassıada'da hukuksuz yargılamayla vicdanlarımızın kanadığı günden bugüne her yıl acılarımızı tazeliyoruz. Darbelerin bu büyük millete tarihi yürüyüşünü kesintiye uğratmak adına yaptığını, bu ülkenin birliğini, beraberliğini hedef alanların önce demokrasimizi hedef aldığını da biliyoruz." diye konuştu.

"Demokrat Parti olarak talebimiz, 15 Temmuz darbecilerinin Yassıada'da yargılanmasıdır"
Halkın 15 Temmuz'da kahramanca bir direniş göstererek demokrasiye sahip çıktığını belirten Uysal, şunları kaydetti:

"27 Mayıs'ta bedel ödemeyi göze almış olabilseydik ne 12 Eylüller, ne 30 Martlar, ne 28 Şubatlar ne de 15 Temmuzlar yaşanırdı. 27 Mayıs'ta açılmış olan bu parantezi gönlümüze nakşettiğimiz Yassıada'yı hukuksuz yargılamaların yapıldığı bir yer olmaktan çıkartarak, tarihin ön verdiği bir yer haline dönüştürebilmemiz için kamuoyu önünde Demokrat Parti olarak talebimiz, 15 Temmuz darbecilerinin Yassıada'da yargılanmasıdır."

Muhabir: Emin İleri

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler