1. HABERLER

  2. ADS

  3. Menopoz Testi Ve Önemi
Menopoz Testi Ve Önemi

Menopoz Testi Ve Önemi

Menopoz Testi Ve Önemi

A+A-

 

Menopoz kadınlarda menstrüasyon döngüsünün fizyolojik olarak yaşam boyunca sona ermesidir. Genellikle 45-55 yaşında görülmesine rağmen daha erken veya daha geç de görülebilir. Beraberinde fiziksel ve ruhsal değişimler getirebilir. Menopoz testi kadının menopoza girme durumunun belirlenmesi için yapılır. Hastanın kanındaki hormonlar incelenip hasta bilgilendirilir. Menopoz tanısı için test uygun bir yöntemdir.

AMH Testi Sayesinde Neleri Öğrenebiliriz?

AMH (Anti-Müllerian Hormon) kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur. AMH testi kadınların yumurta sayılarının tespiti için kullanılabilir. Kanda bulunan AMH miktarının düşüşü yumurta miktarında azalma olduğunun göstergesi kabul edilir. AMH testi:

  • Yumurta sayısının genel durumu
  • Menopozun tespiti
  • Cerrahi müdahale sonrası yumurtalıkların durumu gibi konularda hekime ve hastaya bilgi verir.

Serviks Kanseri Tanısında HPV Testinin Yeri

HPV bir virüs çeşididir. Genel bulaş yolu cinsel temastır. Serviks kanserine varan ciddi sonuçları olabilir. HPV enfeksiyonunun kalıcı ve tam bir tedavisi yoktur. Erken önlemler için HPV testi hızlıca uygulanmalı ve sonuçları uzman hekim tarafından incelenmelidir. HPV ve HPV testi için www.gelisimlab.com.tr sitesini inceleyebiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler