1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Meram'da Atıklar Ekonomiye Kazandırılıyor
Meram'da Atıklar Ekonomiye Kazandırılıyor

Meram'da Atıklar Ekonomiye Kazandırılıyor

Meram Belediyesi ilçe genelinde ambalaj atıklarının toplanıp geri dönüşümünün sağlanması için gerekli çalışmaları yürütüyor.

A+A-

Meram Belediyesi;  kağıt, cam, plastik ve metal gibi ambalaj atıklarının kaynağında toplanarak ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçe genelinde geri dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda kamu kurumları, okullar, iş yerleri, marketler ve konutlardan çıkan ambalaj atıkları belli programlar çerçevesinde toplanarak yeniden hammadde olarak üretime kazandırıldı. 
GERİ DÖNÜŞÜMLE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılında ilçe genelinde toplanan 4 bin 370 ton atığı (kağıt, cam, plastik ve metal) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandırdı. Bu sayede 24 bin 698 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. 12 milyon 247 bin kilowatt saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı, 518 bin litre petrol tasarrufu sağlandı, 114 bin 408 kg karbondioksit sera gazı salınımı önlendi ve 38 bin 500 ton su tasarrufu sağlandı. 
KATI ATIK TOPLAMA HİZMETLERİ
Öte yandan ilçe genelinde çöp toplama ve nakli hizmetinin yürütülebilmesi için 7 gün 24 saat 3 vardiya şeklinde kesintisiz hizmet veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılında 235 milyon 823 bin 484 ton katı atık topladı. Geçtiğimiz yıl ilçenin farklı mahallelerine 180 adet yeraltı konteyneri kurularak daha temiz bir Meram için çalışmalara hız verildi. 
Çevre denetim ekipleri tarafından halkın refahı, huzuru ve sağlığı açısından gürültü denetimleri de büyük bir titizlikle devam ettiriliyor. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler