1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Meram'da jeotermal enerji bulundu
Meramda jeotermal enerji bulundu

Meram'da jeotermal enerji bulundu

Meram ilçesi İnlice beldesinde yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmalar sonucu 60 derecelik jeotermal suya ulaşıldı.

A+A-

Meram ilçesi İnlice beldesinde yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmalar sonucu 60 derecelik jeotermal suya ulaşıldı. 55lt/sn debisi olan suyun tahlili sonucu mide, bağırsak, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları ile cilt hastalıkları, romatizma ve eklem yerleri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği öngörüldü.
Meram ilçe sınırları içinde yer alan ve Konya’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan İnlice beldesinde ortaya çıkarılan jeotermal enerji nedeniyle düzenlenen törene Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, İnlice Belediye Başkanı Bekir Dalgıç, çevre belde belediye başkanları, AK Parti Meram İlçe Başkanı Ulvi Bezirci, meclis üyeleri, belde sakinleri ve firma yetkilileri katıldı.
Sondaj kuyusunu açan AGN Enerji firması yetkilileri, bu bölgedeki çalışmaların yaklaşık 6 ay önce başladığını belirterek, “60 santigrat derecedeki su, elektrik enerji üretimi, şehir ve konut ısıtmacılığı, termal, kaplıca ve sağlık turizmi ile seracılık ve tarım alanlarında kullanılabilir. Jeotermal kuyusunda çıkarılan suyun tahlili sonucu biyolojik olarak mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer, böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları; fizyolojik olarak ise cilt hastalıkları, romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabileceği öngörülmüştür. 10 ayrı yerde sondaj çalışması devam edecektir.” dediler.
“Hayal bile etmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız” diyen İnlice Belediye Başkanı Bekir Dalgıç ise şöyle konuştu: “İl Özel İdaresi tarafından ruhsatı verilen 55 lt/sn debi ve 60 derecede bu jeotermal su başta beldemiz olmak üzere şehrimize çok büyük katkı sağlayacaktır. Turizm güzergahı olan Konya – Antalya çevre yoluna hayat verecektir.”
Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi ise, “Son dönemlerde bürokratik engellerin azaltılmasıyla yeraltı kaynaklarının bulunması ve değerlendirilmesi yönünde ülkemizde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. İnlice’de bulunan bu jeotermal suyun şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı da, “Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafedeki İnlice beldemizde yaklaşık 6 ay önce başlatılan sondaj çalışmaları olumlu sonuç vermiştir. Bu çalışmalara hem biz belediye olarak, hem İl Özel İdaremiz ve İnlice Belediyemiz önemli destek vermiştir. 745 metrede 60 derece ve 55 lt/sn gibi bir debide bulunan jeotermal su, turizm ve sağlık sektörü başta olmak üzere ilçemize yeni bir hareket getirecektir. Diğer yerlerde açılacak sondajların da olumlu sonuç vermesini umut ediyoruz” dedi.
İnlice beldesinde tespit edilen jeotermal suyun; elektrik enerjisi, Konya’da şehir ısıtmacılığı, fizik ve rehabilitasyon sağlık merkezleri, içmece ve kaplıca termal tesisleri, tarımsal ve hayvansal alanlarda da kullanılabilir olduğu, yüksek jeoloji mühendisleri ve bilirkişiler tarafından tespit edilmiştir.
Konya ili havalisinde Seydişehir Bükçe, Beyşehir Gölcük, Sağlık kasabası, Kızılören kasabası ve Yükselen kasabası mevkiinde jeotermal enerji kaynakları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat alındığı ve gerekli teknik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

konyahaber

Önceki ve Sonraki Haberler