1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul
Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

A+A-

Mesleki yeterlilik belgesi İstanbul şehrinde oldukça rağbet görmekte ve MYK yeterlilik belgesi zorunlu olduğundan bu yana İstanbul’da tehlikeli işlerde çalışan onbinlerce personel belgelendirilmeye devam edilmektedir. Bu işlem için myk tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ve sınav merkezleri hizmet etmektedir.

                Ülkede nitelikli işgücünü arttırmak ve bazı alanlarda, sektörlerde uzmanlaşma yoluna gidilebilmek için devlet desteği ile başlatılmış olan bir takım uygulamalar var. Mesleki yeterlilik belgesi de bu uygulamalar arasında ki en önemlisi sayılabilir. Yani bir işi yapmak isteyen kişiler, bu işe girişmeden önce işi yapabilecek düzeyde bilgiye, yeteneğe ve donanıma sahip olduğunu göstermelidir. Alınan kursların ya da eğitimlerin neticesinde bir sınava girerler. Eğer bu sınavda gerekli başarı sağlanırsa kişiye bir mesleki yeterlilik belgesi verilir. Bu belge ile ülkenin her yerinde bu işi yapmaya yetkili olur. Bu belgenin verilmesi ve sınavın yapılması ise sadece yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılır. Sektöre göre değişiklik gösteren kurumlar İstanbul içerisinde 30 adet bulunuyor. Hemen hemen her sektör için bulabileceğiniz kurs ve sınavlar için bu yetkilendirilmiş kurumlara müracaat etmeniz gerekecektir. İstanbul’un her yanına dağılmış olan bu kurumların sektörel bazlı birkaç firma ile görüşebilme imkânınız bulunuyor. Aynı şehirde birden fazla kurumun bulunması ise yerleşim merkezi olarak oldukça büyük olmasından kaynaklanıyor.

                Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul Tuzla tarafında bulunurken, Avrupa yakasında da birçok kurum bulunuyor. Bu isteyen herkesin çok fazla yol sıkıntısı çekmeden en yakın kuruma erişebilmesi amacı ile sağlanmıştır. Bu sayede herkes istediği mesleğin yeterlilik belgesini oturduğu en yakın kurumdan alabilme şansına sahip olur. Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul Avrupa Yakası bölgesinde oturan kişilere de Anadolu yakasında oturan kişilere de eşit mesafelerde olur. Bu da kurumların herkese eşit imkan ve fırsat sunma politikalarının bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

                Kişiler almak istedikleri mesleki yeterlilik belgeleri için, ilgili kurumlara başvuru yaptıklarında ilk olarak belirli evraklar istenir. Bu evraklarla beraber başvuru tamamlanır. Daha sonra mesleki açıdan yeterli olduklarını kanıtlayabilecekleri bir sınava tabi tutulurlar. Sınav yine aynı kurum tarafından düzenlenir. Sınavda başarılı olunması halinde ilgili kurum Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni hazırlamak ile yükümlü olur. Bu belge cüzdanınızda taşıyabileceğiniz boyutlarda ve bir kart formatındadır. Bu sayede sürekli olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

                Peki bu alınan MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinin ne avantajı vardır? Öncelikle belgeler hem bireysel çalışanlara, hem de işverenlere fayda sağlar. Bireylere olan faydası, kişilerin belirli bir alanda uzman olduklarını resmi olarak göstermektir. Özgeçmişinize o alanda uzman olduğunuzu ve bunu belgelendirebileceğinizi yazmanız durumunda ilgili işlere çok rahat bir şekilde girebilirsiniz. Ayrıca bu kişiyi nitelikli bir çalışan yapacağı için beden işçilerine göre daha iyi maaş ve pozisyonları beraberinde getirecektir.

                İşverenlere olan faydası ise, işe alacağı kişinin gerçekten de bu işten anladığını, bunun eğitimini alıp, sınavını başarı ile geçtiğini bilmesidir. Bu sayede işine tam olarak yarayacak nitelikli işgücünü istihdam ederek üretimine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa vb. öğrenmek istiyorsanız bu konu hakkında açılan https://www.meslekiyeterlilikbelgesi34.com internet sitesini takip edebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler