1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mikro Sinüsektomi İle Kıl Dönmesi Tedavisi
Mikro Sinüsektomi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Mikro Sinüsektomi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Kuyruk sokumu ve vücudun bazı bölgelerinde kılların deri altına gömülmesinden dolayı kıl dönmesi rahatsızlığı yaşanır.

A+A-

Kuyruk sokumu ve vücudun bazı bölgelerinde kılların deri altına gömülmesinden dolayı kıl dönmesi rahatsızlığı yaşanır. Kıl dönmesi bir cilt rahatsızlığıdır. Daha fazla ve sert kıllara sahip olan erkeklerde kıl dönmesi bayanlara göre 3 kat daha fazla görülür. Rahatsızlığın ortaya çıkmasında fazla ve sert kıl yapısı, kuyruk sokumunun yapısı, kilo alımı etkilidir. 

Rahatsızlık erken döneminde yaşamı etkilemese de ilerleyen evrelerde ciddi ölçüde etkilemektedir. Belirtileri dikkate almayan veya belirtileri anladığı halde makat bölgesinde olduğundan dolayı çekindiği için doktora gitmeyenlerde kıl dönmesi ilerler. Son evresinde yeşil renkte kötü kokulu akıntı gelmeye başlar. Kanamalı akıntılar, kaşıntı, şişlik ve oturamama durumları devamında belirir. Yaşam kalitesini önemli oranda etkilediğinden tedavi şart olur.

Kıl Dönmesi Genetik midir?

Tıp dilinde Pilonidal Sinüs olarak geçen kıl dönmesinin oluşumu genetik değildir. Baylarda ve bayanlarda kıl dönmesi belirtileri benzerlik gösterir. Kıl dönmesi oluşumu etkileyen faktörlerin başında hareketsiz yaşamdan dolayı alınan kilolar ve etek altı tıraşına özen gösterilmemesi gelir. Yaşam biçimi değiştirilip kilo verilerek ve etek altı temiz tutularak kıl dönmesi kısmen engellenebilir.

Kuyruk sokumunun yapısı kıl dönmesi oluşumunda etkili olduğundan yüzde yüz oluşumun engellenmesi söz konusu değildir. Tüy bırakılmadan yapılan temizlik ve kilo alımına dikkat etmek önemli ölçüde rahatsızlığı engelleyecektir. Ayrıca cilt altı yağlanmaların kıl dönmesi oluşumunda etkili olduğu düşünüldüğünde uzun süre oturmaktan kaçınmak da etkili olacaktır.

Pilonidal Sinüs Tedavisinde Ameliyatlı ve Ameliyatsız Yöntemler

Pilonidal Sinüs rahatsızlığından kurtulmak için günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır. Kıl dönmesi tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Ameliyatla yapılan tedavilerden sonra genellikle tekrar söz konusu olmaktadır. Teknolojik gelişmeler neticesinde geliştirilen en etkili kıl dönmesi tedavi yöntemi mikrosinusektomidir. Mikrosinusektomi yöntemi ile çok hızlı ve pratik bir şekilde kıl dönmesinden kurtulmak mümkündür.

Mikrosinusektomide lokal anestezi uygulanır. Tedavi 10 dakika gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirilir. Yatış gerektirmeyen bu tedaviden hemen sonra hasta sosyal ve iş hayatına geri döner. Ameliyattan sonra pansumana ihtiyaç duyulur. Fakat mikrosinusektomi sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmaz. Operasyondan 3 gün sonra hasta banyosunu yapabilir. Tedaviden sonra kıl dönmesinin tekrarlama ihtimali düşüktür. Op. Dr. Altan Karan geliştirilen en yeni teknik ve yöntemleri başarıyla uyguladığı için adından sıklıkla söz ettirmetkedir.

 Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Önceki ve Sonraki Haberler