1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milletimiz 'Bizim de İmanımız Var' Diyerek Karşılarında Durdu
Milletimiz Bizim de İmanımız Var Diyerek Karşılarında Durdu

Milletimiz 'Bizim de İmanımız Var' Diyerek Karşılarında Durdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankla topu va

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ mensuplarının darbe girişimine karşı mücadele ederken hayatını kaybeden demokrasi şehitleri ile Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde konuştu.

Bugün anlamlı bir cenaze töreninde vatandaşlarda bir arada olduğunu ifade eden Erdoğan, bu cenaze törenini iki planda değerlendireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın ebedi aleme, hakka uğurlandığını anımsatarak, bunun yanında 15 Temmuz şehitleri bulunduğunu, bunların da peygamberlik makamından sonraki en yüce makama uğurlandığını kaydetti.

Bu konunun üzerinde biraz durmak istediğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"O da şudur; ülkemizin birliğine, beraberliğine, milletimizin bütünlüğüne, kardeşliğine tahammül edemeyenlerin, üst akıllardan aldıkları talimatla ne yazık ki devletimizi ele geçirme hareketi 15 Temmuz'da fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür. Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankla topu varsa, bizim de imanımız vardır' diyerek karşılarında durdular. Bu genç kardeşlerimizin tankların, paletlerinin altına yatması sıradan bir olay değildir. Bu bir imanın özellikle teşvikidir. Bunu yaptılar. Şu an itibarıyla 161 şehidimiz var."

"Halkın talebi bir kenara konulamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında kalabalığın "İdam isteriz" sloganları üzerine, "Dün de ifade ettim. Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Bunun özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirilmesi yapılır ve kararı da verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık. Kararlarımızı da verirken bin düşündük, bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu şekilde bu adımı atarız." diye konuştu.

Kalabalığın "İntikam" şeklindeki sloganlarının ardından da Erdoğan, "Kardeşlerim şunu unutmayın bizler intikamcı değiliz. En büyük intikam sahibi Azizul intikam olan Allah'tır. Bu bakımdan sloganik değil, attığımız her adımı düşünerek, ilimle, akılla, tecrübeyle birlikte atmamız lazım. İşte bunun neticesidir ki bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl buldu karşılığını, milletle buldu, milli iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi." ifadelerini kullandı.

"Yasama, yürütme ve yargıyı çatıştırmaya kalkıştılar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı hususları paylaşmak istediğini söyledi.

Ülkede bildiği gibi yasama, yürütme ve yargı organları olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar ama başaramadılar. Netice ne oldu? Bakınız şu anda dün itibarıyla yargıyı eline geçirmiş olan bu örgüt şimdi teker teker dökülüyor ve şu anda da yargı bunlardan binlercesini gözaltına almış durumda, açığa almış durumda. Bakınız HSYK üyelerinden tutunuz Anayasa Mahkemesi üyelerine varıncaya kadar, birincil mahkemede olanlara varıncaya kadar şu anda açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu neydi, bu olması gerekendi fakat yeterli mi değil. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimizi ne yazık ki perişan eden bu örgüt generallerinden tut en alt kademeye kadar şimdi onlar da tutuklanmaya başladılar. Sevgili kardeşlerim yeterli mi? Değil. Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. Çünkü bu vücut metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Dolayısıyla biz bunları biliyorduk ve ilgili olan bütün mercilere de bunu söyledik, söylüyoruz."

Bu olayda "her olanda hayır vardır" kelamı kibarınca şu anda çok farklı bir noktaya gelindiğini ifade eden Erdoğan, şimdi artık kaçacakları bir yer olmadığını söyledi.

Erdoğan, "inlerine gireceğiz" dediklerini, şimdi ise tam manasıyla inlerine girdiklerini vurgulayarak, "Şu anda Amerika, Batı ülkelerine yazılı olarak da Adalet Bakanlığımız kanalıyla, Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla bunları talep edeceğiz, bunları isteyeceğiz. Tavırlarını ayrıca göreceğiz. Görüştüğümüz tüm devlet büyüklerine de bunları özellikle hatırlatıyorum. Bakınız sizlere bunu defalarca söyledik. Fakat ne yazık ki ciddiye almadınız. İşte şu anda bu darbeciler ne yazık ki bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün temsilcileridir. Biz bunu siyaset belgesine girdik. Ne olarak girdik? Aynen PKK gibi, Fetullahçı Terör Örgütü'nü de ismen girdik. Ama yeterli değil. Şimdi diğerlerini de aynı şekilde buraya gireceğiz." diye konuştu.

"Gevşemeye gelmez. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir"

Musalla taşında tabutları bulunanların isimlerini okuyan Erdoğan, Allah'tan rahmet diledi.

Erdoğan, vatandaşların gösterdiği ilgi ve alakaya devam etmeleri, gevşememeleri gerektiğini belirterek, "Özellikle bu hafta çok önemlidir. Aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Meydanları sizler dolduracaksınız. Gevşemeye gelmez. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Devam edeceğiz. Kararlı bir şekilde yola devam edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sırasında katılımcılar "Fetullah devlete hesap verecek" şeklinde sloganlar attı, tekbir getirdi. Erdoğan Fatih Camisi'nden ayrılırken vatandaşlar yoğun sevgi gösterisinde bulundu. 

Bu arada Erdoğan, cenaze törenine katılmak üzere Kısıklı'daki evinden çıktığı sırada dışarıda bekleyen vatandaşlar, "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları attı.

Önceki ve Sonraki Haberler