1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Milli Mücadele Ruhu Müzede Yaşatılıyor
Milli Mücadele Ruhu Müzede Yaşatılıyor

Milli Mücadele Ruhu Müzede Yaşatılıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesince restore ettirilerek Milli Mücadele ve Eğitim Müzesi'ne dönüştürülen tarihi Kayseri Lisesi binasında, 1919-1922 yıllarında yaşananlar, silikon heykeller ve animasyon filmlerle anlatılıyor.

A+A-

Kayseri Büyükşehir Belediyesince restore ettirilerek Milli Mücadele ve Eğitim Müzesi'ne dönüştürülen tarihi Kayseri Lisesi binasında, 1919-1922 yıllarında yaşananlar, silikon heykeller ve animasyon filmlerle anlatılıyor.

"Eğitim" ve "Milli Mücadele" olarak iki bölümden oluşan müzenin girişinde, Milli Mücadele döneminde Kayseri Lisesinde eğitim gören ve Sakarya Meydan Muharebesine katılarak şehit olan 63 son sınıf öğrencisinin isimlerinin yazılı olduğu anıt şeklinde bölüm yer alıyor.

Şehit olan öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu anıtta sesli olarak öğrencilerin adları okunarak yoklama alınıyor. Her öğrencinin ismi okunduktan sonra "burada" diye gelen cevap, ziyaretçileri duygulandırıyor.

Müzenin giriş kısmında, Kayserililerin Milli Mücadeleye verdiği destek, o dönem halkın yaşantısı, ekonomik durumu ve savaş dönemi anlatılıyor. Zemin katta, animasyon filmlerin de oynatıldığı alanda halkın yaşantısının gerçekçi bir şekilde anlatılabilmesi için gerçek soğan, sarımsak, yumurta, buğday, bulgur, nohut, fasulye ve samanın yanı sıra o dönem kullanılan eşek, at gibi binek hayvanlarının maketleri yer alıyor.

Günlük yaşamının anlatıldığı bölümün hemen karşısında ise silikondan yapılmış Türk bayrağı ve o döneme ait tarım aletlerini tutan insan figürleri, figürlerin arka kısmında ise halkın işgallere tepki gösterdiğini anlatan animasyon filmin gösterildiği dev ekran bulunuyor.

O dönem Büyük Millet Meclisinin Kayseri'ye taşınması ihtimali üzerine çizilen meclis kürsünün birebir aynısı da sınıflardan birinde oluşturularak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Müzeyi ziyaret eden vatandaşların ilgisini en çok bu bölüm çekiyor. Kürsüye çıkan vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirerek anı ölümsüzleştirmenin heyecanını yaşıyor.

Müzenin diğer bir bölümünde ise o dönemde kullanılan savaş aletleri, askeri kıyafetler sergileniyor ve cephedeki askerlerin durumu, savaş uçakları, düşman askerleriyle çarpışma anları minyatür maketlerle anlatılıyor.

- İz bırakmış siyasetçiler ve sanatçılar da yer alıyor

Müzenin eğitim bölümünde, Kayseri Lisesinden mezun olmuş Türkiye'de iz bırakmış siyasiler ve sanatçılar yer alıyor.

Müzede, Kayseri Lisesinden mezun olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bal mumu heykelleri, Emel Sayın, Göksel Arsoy ve daha birçok ünlü isimle ilgili de tarihi bilgiler yer alıyor. Müzeyi ziyaret eden vatandaşlar, Abdullah Gül ve Turgut Özal heykelleriyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmiyor.

Ayrıca 50 yıl önce Kayseri Lisesinde kullanılan deney aletleri, laboratuvar ortamı da yine müzede sergileniyor.

- 12 milyon lira harcandı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lisenin Kayseri'deki sivil mimarinin en önemli başyapıtlarından birisi olarak kabul edildiğini ifade ederek şöyle devam etti:

"1904 yılında Abdülhamid tarafından yaptırılan tarihi bina, okul olarak kullanılıyordu ama yaşlanmış, adeta dökülüyor denilecek bir yapı halindeydi. Milli Eğitim ile protokol yaparak tarihi binanın arka tarafında çok modern yine ana bina tarzına uygun okul binası yapıp öğrencileri oraya taşıdık. Daha sonra bu binayı Milli Mücadele ve Eğitim Müzesi olarak yeniden düzenledik. 12 milyon lira harcama yaparak aslına uygun olarak restorasyon gerçekleştirip daha sonra da içinin tefrişatını yaptık."

- Milli Mücadele ruhu müzede yaşatılıyor

Kayseri Lisesinin 1921'de Sakarya Muharebesi'nde öğrencilerini şehit vermiş bir okul olma özelliğini taşıdığını aktaran Çelik, şunları söyledi:

"Lise son sınıfta okuyan 63 öğrencisini şehit veren ve o dönem mezun veremeyen Kayseri Lisesi, Milli Mücadele ruhunun tam olarak anlatıldığı ve işlendiği okul olarak önümüzde duruyordu. Biz de o ruha uygun olacak şekilde burayı dekore edip müze olarak vatandaşların ziyaretine açtık. Milli Mücadele ruhunu müzede yaşatmaya çalışıyoruz. O dönemde çok mücadeleci bir Kayseri varmış. İşgalci kuvvetleri kınayan mitinglerin, halk tepkilerinin anlatıldığı bir bölüm var. Dinamik bir Kayseri'nin o dönemdeki yaşantısı da anlatılıyor. Yine savaş yıllarındaki yaşantı, o günkü halkın hali, ekonomik durumu, geçim kaynağı, günlük yaşantısı da gerçek insan boyundaki silikon maketlerle anlatılıyor."

Kayseri Lisesinin siyaset ve sanat alanında Türkiye'ye mal olmuş çok ünlü isimleri de yetiştirdiğini, müzenin eğitim bölümünde bunlara da yer verildiğini dile getiren Çelik, ayrıca halen birçok özel okulda bulunmayan ancak 50 yıl önce Kayseri Lisesinde kullanılmış deney setlerinin de müzede sergilendiğini söyledi.

İnsanların müzeyi ziyaret ettiğinde görerek, dokunarak, inceleyerek ve hissederek Milli Mücadele dönemini anlamasını istediklerini vurgulayan Çelik, bunda da başarılı olduklarını ve olumlu geri dönüşlerin kendilerini memnun ettiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler